Het initiatief van 14 Augustus bij het Ie Leger. Dit verliep aldus. Het Ie Leger stond ingevolge de directive van 13 Augustus met het I A.K. bij Tennschen en Courcelles, met het VII A.K. bij Pange, met het VIII A.K. in tweede linie en de cavalerie op beide vleugels. De Franschen stonden met sterke krachten (3 en 4 C.A.) bij Colombey en Nouilly. Toen de commandant van de voorhoedebrigade van het VII A.K., generaal- majoor Von der Goltz, tegen 16.00 beweging in 's vijands opstelling waarnam, waaruit hij besloot dat de vijand afmarcheerde, ging hij eigener initiatief met de voorhoede ten aanval op Colombey, waarbij hij tevens steun vroeg aan de divisiën van de VII en I A.K. en aan de 1 Cav. Div., zoodat men zich verbaasd afvraagt, wie hier de leiding had. Weldra was zijn Brigade in een zwaar gevecht, doch wist zich te handhaven tot de neven-Brigade ingreep, zoodat tegen 18.00 de helft van het VII A.K. was gebonden. Op dit tijdstip werd de tweede divisie van het korps ingezet, waardoor tegen 20.30 ongeveer evenwicht was bereikt. Op het hooren van het gevecht was ook de voorhoede van het I A.K. ten aanval gegaan, gevolgd door het gros van dit korps, terwijl ook de le Cav.Div. ingreep. Omstreeks 21.00 verflauwde het volkomen nuttelooze gevecht en verlieten beide tegenstanders het gevechtsveld. Verliezen der Franschen 3600 man, Duitschers 4900 man. Het bevel van Von Moltke aan het Ie Leger luidde „staan- blijven en waarnemen"in plaats daarvan ontwikkelde zich een slag op initiatief van een ondergeschikten brigadecommandant. Dit is een, zonder eenige beperking, af te keuren handeling Had Von Moltke den aanval „naar omstandigheden" gewild, dan zou hij dit hebben bevolenVon Steinmetz opende in zijn bevel die mogelijkheid evenmin. En dat was begrijpelijk, omdat het Ie Leger betrekkelijk zwak was en stellig zwakker dan Bazaine's leger, zoodat het uitlokken van een aanval misplaatst washet leger moest rug en flank van het opmarschfront beschermen, ter wijl het He Leger een voorsprong nam op den linker Moezeloever. Den 14en Augustus op het slagveld aangekomen, nadat hij het afbreken van het gevecht beslist had bevolen, doch zijn orders niet waren opgevolgd, maakte Von Steinmetz dan ook den Commandant van het I A.K. een heftige scene misschien een ongewenscht incident, maar stellig verdiend. Nu kan men achteraf wel oordeelen, dat door den slag van 14 Augustus, welke den Duitschers 5000 man kostte, de Fransche afmarsch met eenige uren werd vertraagd, en dat hij dus van nut is geweest. Maar met even grooten nadruk kan men betoogen, dat de door Bazaine bevolen afmarsch met vier korpsen op één marschweg reeds zoo'n onvermijdelijke chaos in en om Metz had doen ont staan, dat het er op enkele uren vertraging voor de nog niet in beweging gezette korpsen niet aankwam en zeker niet 453

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 10