547 De duurzame versterkingen hebben derhalve hun oer-beteekenis als manoeuvre-spil onverkort behouden; zij zullen daarom thans en in de toekomst, evenals eertijds, in elk landsdefensie-systeem niet kunnen worden .gemist. De wijze van inrichting van deze duurzame versterkingen is een zaak van aanpassing aan de terreinsgesteldheid en aan de eischen, welke door ■de moderne techniek worden opgelegd, hetgeen door S., met de Fr. Maginot- linie tot voorbeeld, nader wordt toegelicht. Emploi des cuirassements mobiles dans les fortifications sur territoire Suisse, door kol. Lecomte (R.M.S., Nov. 1936). In dit artikel bepleit S. •als aanvulling van de duurzame bevestiging van de landsgrens, het gebruik van mobiele pantserforten in zakformaat, bestaande uit zwaar gepantserde geschut- en mitrailleuropstellingen, verplaatsbaar geconstrueerd volgens het vechtwagensysteem (met rupsband). S. gaat uit van het beginsel, dat een keten niet sterker is dan de zwakste schakel. Maakt men het geheele front sterk, dan zullen de daaraan bestede kosten slechts rendement afwerpen op dat frontgedeelte, waar de vijand het zwaartepunt van zijn aanval legt op het overige frontgedeelte zou met aanmerkelijk minder krachtige dus belangrijk minder kostbare versterkingswerken kunnen worden volstaan alle geld, dat aan de laatstgenoemde meer is besteed, moet als weggegooid worden beschouwd. S. gaat daarom bij de uitwerking van zijn systeem van den grondslag uit, dat de grensbevestiging zoodanig moet zijn, dat zij den eersten stoot onvoorwaardelijk kan opvangen. Voorts wil hij achter deze frontlinie de reeds genoemde mobiele pantserforten op daartoe geëigende plaatsen gereed houden. Een groote tactische beweeglijkheid acht S. geen vereischtehet is voldoende, dat zij strategisch mobiel zijn, om daar te worden ingezet, waar de gevechtsomstandigheden zulks noodig maken. Uiteraard moeten het wegenstelsel en de daarin voorkomende kunstwerken berekend zijn op het verkeer met deze pantser-eenheden, en voorts rekening moeten houden met het algemeene verdedigingsplan. Voorts dienen de kunstwerken tegen vliegtuig-bomaanvallen te worden beschermd, hetzij direct met luchtafweer- middelen op den grond, hetzij indirect d.m.v. een sterke offensieve lucht macht. Mede dienen bijzondere organisaties in het leven te worden geroepen om vernielde kunstwerken snel te kunnen herstellen. S. becijfert, dat de totale kosten nochtans belangrijk lager zullen zijn dan bij een starre duur zame grensbevestiging, afgezien van de overwegend belangrijke strategische voordeelen, welke dit systeem biedt, nml. de mogelijkheid van concentratie van de beschikbare middelen op het meest bedreigde punt Ten slotte leenen deze „cuirassements mobiles" zich uitnemend voor het snel organiseeren van een tweede (c.q. derde) verdedigingslinie, het dekken van flanken, a.a. Maginot.linie und Festungs-Armee door maarschalk Von Urbanski (S.M. Jan. 1937). S. bespreekt vooreerst de twee lijnrecht tegenover elkander gestelde stroomingen, welke destijds betreffende de plannen tot bevestiging van Fr. N.O. grens tot uiting kwamen, nml. eenerzijds zij, die slechts heil zagen in een aaneengesloten loopgravenstelsel van groote diepte en met een zoo ver mogelijk doorgevoerde verspreiding van de elementen van de verdediging, anderszijds degenen, die terugwezen op de groote beteekenis, welke de vestingwerken in den grooten oorlog, ondanks alles, ten slotte hebben getoond te bezitten, en die dientengevolge de oplossing van dit vraagstuk zagen in een nog sterkere beton- en pantserdekking en een nog krachtiger bewapening dan voorheen. Het verdedigingsplan, dat ten slotte werd uitgevoerd en dat de grondslag vormt van de huidige z.g. Maginot-linie, is een compromis tusschen even- bedoelde systemenin dit plan werd tevens de hardnekkige verdediging van Frankrijks N.O. en O. grens d.m.v. duurzame versterkingswerken als beginsel vastgelegd, als gevolg van de noodzaak de aan de N.O. en O. grens gelegen voor de oorlogvoering vitale industrie- en grondstoffen

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 110