548 -(kolen-, ijzer-) gebieden te beschermen. Voor de inrichting dezer linie wordt ter bekorting verwezen naar I.M.T. 1937 nr. 4 bladz. 340 en W.J. 1933 hdst. duurz.vst.kunst. Voorts heeft men in Fr. besloten de Maginot-linie in het N. langs de Fr.-Belg. grens tot aan de zee te verlengen na de bekende Belg. neutra- liteitsverklaring, waardoor werd gebroken met den opzet, dat België in feite een vleugelverlenging vormt van het Fr. defensie-stelsel, achtte men in Fr. een duurzame bevestiging van de N. grens eveneens urgent. Deze voortzetting van de Maginot-linie, genoemd de Daladier-linienaar den huidigen minister van oorlog, zal volgens dezelfde grondbeginselen van de Maginot-linie worden ingericht, m.d.v. dat tevens waar mogelijk gebruik zal worden gemaakt van inundatiën tot opvoering van het passieve weer standsvermogen en ter beperking van de aan te leggen duurzame ver sterkingen. Reeds zijn kredieten tot 6 milliard fr. toegestaan, terwijl de sterkte van de z.g. vestingtroepen van 106.000 man tot 160.000 man zal worden opgevoerd. Voorts zal tevens de Fr.Zw. grens worden versterkt om aan een even- tueelen vij. aanval door Zwitserland het hoofd te kunnen bieden de erva ringen uit den wereldoorlog toch hebben voldoende geleerd, dat neutraal gebied geen betrouwbare aanleuning vormt. v. G. Geneeskundige dienst. Mavors, December 1936. „Politietoezicht" door W. S. Göbel, Dirigeerend Officier van Gezondheid 3e kl. Commandant der School voor Reserve-Officieren Geneeskundige Dienst. In dit artikel gaat S. nader in op de noodzakelijkheid van politietoezicht op de verzamelplaatsen voor marschvaardige gewonden, waaromtrent in de punten 101 en 170 van het Nederlandsche Oorlogsvoorschrift voor den Geneeskundigen Dienst, deel I, gewag wordt gemaakt. Vroeger begaven, zooals bekend, de marschvaardige gewonden zich zooveel mogelijk detachementsgewijs onder geleide van een lichtgewond officier of onderofficier van de Hp. V.P. naar de Hd. V.P. en waren daar vaak aanleiding tot groote wanordelijkheden. Dit deed heel spoedig van verschillende zijden de noodzakelijkheid bepleiten van een splitsing der gewonden zoo snel mogelijk na aankomst ter hoofdverbandplaats in twee categorieën, de lichtgewonden die nog marschvaardig waren en degenen met zwaardere verwondingen, die op vervoer per auto waren aangewezen. De eerste groep, welke verreweg het grootste contingent der aange brachte gewonden uitmaakte, zag men, daar zij het eigenlijke element der wanorde op de verbandplaats vormde, door achter den rug van het toezicht houdende personeel om het grootste deel der gereedgemaakte ligplaatsen te bezetten, de keukenwagens te belegeren en zich van de gereedgemaakte spijzen meester te maken, zoo spoedig mogelijk kwijt te raken door haar naar meer achterwaarts gelegen punten te dirigeeren. Vooral de ervaringen gedurende den wereldoorlog deden ten slotte naar een middel omzien om de marschvaardige gewonden zooveel mogelijk geheel van de hoofdverbandplaatsen te weren aldus ontstond de verzamel plaats voor marschvaardige gewonden. Na het bovenstaande zal het zeker wel geen nadere toelichting behoeven, dat op dergelijke verzamelplaatsen voor marschvaardige gewonden politie toezicht als ordemaatregel niet kan worden ontbeerd. Het Voorschrift betreffende den M.G.D. in Nederlandsch-Indië op voet van oorlog, schrijft dan ook in punt 65 (2) evenals het Nederlandsche, speciale maatregelen voor tot handhaving van orde en tucht op deze verzamelplaatsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 111