550 Hij eindigt zijn belangwekkend betoog met de troostvolle verzekering, dat ieder kwaad voor den mensch een prikkel is om een middel tot keering van dat kwaad te vinden, en zoo zal ook thans het streven van bepaalde groepen, den geest van Ludendorff's „totaler Krieg" over de wereld vaar dig te doen worden, afstuiten op de edeler begrippen van de groote meerder heid der beschaafde naties, die zich vol walging zal afkeeren van een dergelijk menschonteerend bedrijf. Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde, 3 April 1937 nr. 14. Nederland en het Pokkenvraagstuk. In Februari is onder leiding van den voorzitter Fabius door de af deeling Utrecht van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst een tweetal avonden gewijd aan het zoo actueele vaccinatievraagstuk. De inleiders, prof. Baart de la Faille en dr. mr. Schuurmans Stekhoven, hebben in stellingen het pro en contra aangevoerd en tevens een uitge breide inleiding gegeven, waarop een uitvoerige discussie is gevolgd, die hoe belangwekkend zij overigens ook is hier niet op den voet kan worden gevolgd, omdat zij te veel ruimte in beslag zou nemen. Overzien we echter het geheel van Schuurmans Stekhovens betoog contra den vaccinatiedwang en de scherpe maar reëele critiek, welke daarop door verschillende leden der Maatschappij, vooral door prof. Hymans van den Bergh werd gebracht, dan kunnen wij ons niet aan den indruk onttrekken dat veel in dat betoog meer op negativistische drijverij dan op weten schappelijke bewijsvoering gelijkt. De ter vergadering met groote meerderheid van stemmen aangenomen motie luidt dan ook als volgt Totdat blijkt dat de kans op een invasie van pokken gering is en (of) dat de gevaren, van een invasie van pokken te duchten, door een gewijzigd karakter dezer ziekte belangrijk verminderd zijn, is, behoudens uitzonde ringsbepalingen ter tegemoetkoming aan gemoedsbezwaren en bij medische contraindicatie, invoering van een directen vaccinatieplicht op zeer jeugdigen leeftijd, zooals de meeste andere Europeesche landen die kennen, noodig. De afdeeling Amsterdam van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst heeft zich naderhand bij deze motie aangesloten. Van medische zijde is men het er dus vrijwel over eens, dat dwang de beste oplossing der vaccinatiemisère zal zijn. Het onderwerp der vaccinatie de praktijk heeft het bewezen leent zich nu eenmaal niet tot over tuiging der massa. De Nederlander wacht blijkbaar liever het gevaar af en preventie past hij niet vrijwillig toe. Men kan met prof. Van Loghem hierbij aanteekenen, dat de internationale sfeer voor een toenadering der nationale inzichten niet ongunstig is. Men bedenke, dat een ongevaccineerd leger als defensieapparaat niet deugt en besmetverklaringen van havens, handel en nijverheid belemmeren. S. 8. VAN HET WEKELDTOONEEL. Gedurende de eerste dagen van de maand Mei was de belangstelling van de wereld gericht op de kroningsplechtigheden te Londen. Geheel zonder wanklanken zijn deze gebeurtenissen niet voorbijgegaan mag men de juist in genoemde dagen in de wereldstad heerschende staking van autobus- personeel als een, zij het hinderlijk, dan toch op zichzelf staand verschijnsel beschouwen, de termen, waarin het kort voor de kroning in Ierland inge diende grondwetsontwerp is gesteld, alsmede de meeningsuitingen, welke in Zuid-Afrika en Britsch-Indië vielen te beluisteren, getuigen van interne

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 113