551 moeilijkheden van het Britsche Imperium. Op internationaal gebied droeg Italië hiertoe bij door boycot van de kroningsplechtigheden de voornaamste leden hiertoe is Italië s groeiende ontevredenheid over de houding, welke Engeland aanneemt in de afwikkeling van het Ethiopische conflict.°' Van de aanwezigheid te Londen van vele afgezanten van tot het Britsche Rijk behoorende deelen werd gebruik gemaakt voor het houden van een Imperiale conferentie, tijdens welke uiteraard ook de herbewapening en de rijksverdediging zijn besproken. Het belangrijkste bekend geworden feit is het plan voor den bouw van een groote Pacific vloot, een uiting van den vastberaden wil tot handhaving van de huidige positie in deze gebieden Voorts deed de Australische premier, niettegenstaande de reeds meermalen slechts zeer betrekkelijk gebleken waarde van verdragen, het voorstel over te gaan tot het sluiten van een non-agressiepact in den Pacific. Terugkeerende uit Londen voelden enkele diplomaten zich gedwongen tot een oponthoud te Brussel, dat i.v.m. de herziening van het Belgische neutraliteitsverdrag nog steeds in het middelpunt staat van de W Euro- peesehe belangstelling. Is de nationale politieke strijd, welke België eenigen tijd geleden bedreigde, dank zij het beleid van Minister van Zeeland bezworen, waardoor het land ongetwijfeld de beproevingen zijn bespaard T s«tert Blum's optreden in stijgende mate ondergaat, thans dreigt de behandeling van de amnestiewet het land in een Vlaamsch en Waalsch kamp te verdeelen. De inwendige toestand in Frankrijk werd scherp belicht door het feit, dat aldaar allerwegen de herdenking van den sterfdag van Jeanne d'Arc werd gevierd, niettegenstaande Blum de herden- king van deze bij uitstek nationale gebeurtenis had verbodentypeerend is het, dat Havas zich blijkbaar verplicht gevoelde, de wereld kond te doen dat e.e.a., ook tijdens het houden van de blijkbaar wèl toegestane parades' niet tot ernstige ongeregeldheden had aanleiding gegeven. Inwendige onrust deed zich ook voor in Albanië de opstand in het Z.W. aan Griekenland grenzende, deel van het rijk schijnt reeds weder te zijn bedwongen en wordt toegeschreven aan communistische invloeden. Aan de bron hiervan, in Rusland, heeft men ook nog steeds met moeilijk heden te kampen thans zijn het justitieele- en het officierskorps aan een zuivering onderworpen. Maarschalk Tsjoesjatsjefski heeft blijkbaar afge daan en is als opperbevelhebber vervangen door den oud-tsaristischen- generaal Jegorof. Intusschen gaat Rusland voort met het treffen van maatregelen voor de landsverdediging kanalen, zij het van slechts betiekkehjke capaciteit, zullen de Witte Zee en Oostzee alsmede Oostzee en Zwarte Zee verbinden, terwijl de scheepvaartweg door de N. Ijszee naar de Berhingzee doorloopend verbeteringen ondergaat. Voorts wordt gewerkt aan een gordel van versterkingen langs de Finsche grens. Finland slaat dit alles met een wantrouwenden blik gade en ging reeds over tot uitbreiding van de bewapening, terwijl Noorwegen en Zweden als gevolg van het eigenaardig optreden van de Russische vloot en luchtmacht reeds eerder blijken van eenige ongerustheid vertoonden. De door Hitier, ondanks het in 1933 met den Paus gesloten concordaat ten opzichte van kerk en school genomen maatregelen leidden reeds in de vorige maand tot een ernstige botsing met het Vaticaan de gespannen verhouding is er niet op verbeterd door de heftige uitlatingen van een tweetal Am. kardinalen. Gaven wij reeds in vorige overzichten aan, hoezeer de leden van de Kleine Entente meer en meer hun eigen weg volgen, de dreigende aantasting van de bestaansreden van den bond handhaving van de verdragen van irianon en St. Germain deed hen weder een oogenblik aaneensluiten en Hongarije mededeelen, dat zij weliswaar tot onderhandelingen genegen zijn, doch elk fait accompli afwijzen. Hongarije, dat in de afgeloopen maand werd bezocht door den Oostenrijksche president en het Italiaansche koningspaar, moet zich nu vóór of tegen Duitschland verklaren, voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 114