552 aansluiting bij de as Rome-Berlijn of bij de as Parijs-Praag. Het is niet alleen Tsjecho-Slowakije dat aandringt op aaneensluiting van de Donau- landenook in Frankrijk en Engeland gingen daaromtrent stemmen op. Intusschen zijn de betrekkingen tusschen Tsjecho-Slowakije en Duitschland veel verbeterd doordat eerstgenoemd land maatregelen trof voor het tegengaan van de aldaar op heftige wijze gevoerde anti-nazi actie. In Spanje zetten de Witten hun opmarsch in de richting van Bilbao voorthet door hen geleden verlies van den kruiser Espaha is daarop van weinig invloed, daar de numeriek overmachtige roode vloot door verschillende omstandigheden slechts geringe activiteit vertoont. De krijgs verrichtingen hadden enkele incidenten met buitenlandsche strijdkrachten tengevolge. Het vraagstuk van terugzending der vrijwilligers bleef practisch rustende practijk toonde aan, hoe moeilijk het is, de reeds gesloten non-interventie overeenkomst op voor alle partijen bevredigende wijze ten uitvoer te leggen. Een door Frankrijk en België gedaan voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand werd met weinig enthusiasme ontvangen beide strijdende partijen meenen, dat de overwinning nabij is. Ieder voor zich heeft echter te kampen met onderlinge oneenigheid Franco zag zich genoodzaakt, wijziging te brengen in de leiding van de fascistische partij, terwijl aan republikeinsche zijde anarchistische opstanden uitbraken en wederom een nieuw, thans veel gematigder, kabinet moest worden samen gesteld. Egypte werd met algemeene stemmen toegelaten tot den Volkenbond. In het nabije Palestina werd het weder onrustig doordat de geruchten aanhou den, dat de commissie van onderzoek naar de toestanden aldaar zal advi- seeren tot een splitsing van het mandaatgebied in een bij Transjordanië te voegen Arabisch deel en een onder Engelsch mandaat te plaatsen zuiver Joodsch gebied. Ook in het Britsch-Indische N.W. grensgebied is de rust nog niet geheel teruggekeerd. De Chineesche regeering deed weder enkele schreden op den weg naar centralisatie doch schijnt, wellicht juist daardoor, weder het hoofd te zullen moeten bieden aan enkele van buiten komende moeilijkheden. Naar aanleiding van berichten betreffende, door de betrokkenen reeds tegen gesproken, Engelsch-Japansche onderhandelingen protesteerde zij bij voorbaat tegen besprekingen over, doch buiten tegenwoordigheid van China. Voorts doen tegenstrijdige berichten omtrent pro- en anti-Japansche acties in Mongolië vermoeden, dat daar weder iets broeit terwijl in aantal toenemende Chineesch-Japansche incidenten voor Japan aanleiding waren voor het zenden van schepen naar Swatow. In Japan is de politieke toestand nog weinig opgeklaard door uitstel van de bijeenroeping van de volksvertegenwoordiging heeft generaal Hayashi kennelijk den tijd tot bondgenoot gekozen. De ontbinding van de eerst 19 en na de verkiezing 24 leden tellende nationalistische partij (het parlement bestaat uit 466 leden) is waarschijnlijk niet anders dan een handige politieke manoeuvre om de vorming eener nieuwe, voor een grootere bevolkingsgroep aanvaardbare, partij mogelijk te maken. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 115