de tegenstander. Dat de beide rivalen elkaar in dit gebied ontmoetten is zeer verklaarbaar, daar, zooals in de voorgaande beschrijving werd opgemerkt en door het gegeven geschied kundige overzicht is bevestigd, ook de wegen van Centraal Azië naar Voor-Indië door Afghanistan loopen. Ondanks de door Napoleon gegeven waarschuwing hadden de Engelschen geen haast hun opmarsch in W. richting hield gelijken tred met dien van de Russen naar het Z. Naarmate laatstgenoemden de noordgrens van Afganistan en Kasjmir naderden, gingen de Engelschen voorwaarts en dwongen zij vorsten en stammen tot afstand van de gebieden rondom de tot de vlakte toegang gevende passen. Het is voornamelijk hieruit, dat het problem of the N. W. Frontier is ontstaan. Een blik op de kaart leert, dat Britsch-Indië en Rusland ook nu nog niet aan elkaar grenzen Engelschen en Russen, zoowel die van het keizerrijk als van de republiek, hebben immer de wijsheid betracht van Holland's raadpensionnaris, die met zijn rivaal liever leefde als verre vriend dan als naaste buur. Uiter aard heeft dit tengevolge gehad, dat de beide rijken steeds hebben getracht, de vriendschap1) van, of juister gezegd, de hegemonie over Afghanistan te verwerven, van welke omstandigheid de Emirs op zijn zachtst gezegd, een gepast misbruik hebben gemaakt. Het zal voorts duidelijk zijn, dat, wanneer de balans te Kaboel te veel doorsloeg ten gunste van de eene partij, de andere dit niet werkeloos kon aanzien. Van Engelsche zijde leidde dit tot den len en 2en Afghaanschen oorlog, welke, evenals de door den Emir ontketende 3de Afghaansche oorlog, een grooten terugslag hadden op de houding van de grensstammen. Nu is de bevolking van Afghanistan en van de huidige N.W. grensprovincie niet alleen krijgshaftig, doch ook buitengewoon vrijheidsgezind sommige stammen zijn dit zelfs in die mate, dat zij geen hoofden boven zich erkennen. Daarnaast is zij zeer wraakzuchtig en ziet niet op tegen moordeneen gemakkelijk volkje is het dus geenszins. Hierbij komt het groote geloofs fanatisme, dat, daar een deel van de bevolking niet de zuivere Mohammedaansche leer of een andere belijdenis aanhangt, mede een der oorzaken is voor de tallooze onderlinge oorlogen en oorlogjes, welke echter, zooals de Engelschen tot hun schade hebben ondervonden, vrijwel immer werden gestaakt, wan neer een gemeenschappelijk gevaar dreigde. Deze voortdu rende onrust werd door het streven van Britsche en Russische zijde naar het verkrijgen van invloed in hooge mate versterkt. Was een vorst die meer in naam dan metterdaad heerscher 464 1) Reeds gouverneur-generaal Lord Auckland (18361842) pleitte voor „establishing a strong and friendly power on the N.W. frontier".

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 21