was over het geheele rijk met hulp van een partij en met goed vinden van de groote mogendheden op den troon gekomen, dan zochten deze zijn gunst, hetgeen als regel met klinkende munt geschiedde. Dit geld verdween echter slechts in de zakken van een beperkte groep personen, die door het tegen elkaar uit spelen van Engeland en Rusland hoopten, hoogere bedragen los te zullen krijgen. Leidde zulks tot toenemende zorgen voor die groote mogendheden, ook de niet aan de regeering zijnde partijen wilden wel eens de daaraan verbonden voordeelen genieten en een plaatsje veroveren om te kunnen knabbelen aan de zoo goed gevulde ruif, met gevolg, dat weer nieuwe opstanden uitbraken en opnieuw geloofd en geboden moest worden. Wel verre van tot het doel van Lord Auckland's politiek te geraken, hebben zoowel Engelschen als Russen ondervonden, dat zij, door zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Afghanistan, hun handen in een wespennest staken. Vooral de Engelschen hebben tijdens de expedities van den eersten en tweeden Afghaanschen oorlog moeten bemerken, dat men daar niet zonder pijnlijke herinneringen afkomt. 4. 18381873. De Eerste Aighaansche Oorlog. De „Mutiny". Rusland's opmarsch in Centraal-Azië. Zonder tot in details te gaan - een volledige beschrijving van de door de Engelschen gevoerde oorlogen en expedities aan de N.W. grens biedt stof voor even zoovele artikelen zullen wij thans het geschiedkundig overzicht vervolgen met de vermelding van die feiten, welke noodig is voor een verdere beschouwing van de gebeurtenissen en omstandigheden in het grensgebied. Nadat de Engelschen ruim honderd jaar geleden over de Sutlaasj waren getrokken, zagen zij zich in 1838 gedwongen, zich met de binnenlandsche aangelegenheden van Afghanistan te bemoeien. Rusland, dat toen nog even ver was verwijderd van de Oxus als de Engelschen van den Khaiberpas, was er nml. in geslaagd, emir Doot Mohammed te doen toetreden tot het Russisch-Perzisch verbond, hetwelk was tot stand gekomen onmid dellijk nadat Engeland zich om' verschillende redenen van den Sjah van Perzië had afgewend. De emir dacht zich den steun van den Tsaar ten nutte te kunnen maken bij de uitvoering van zijn plannen tot herovering van Pesjawar met omgeving, welk. gebied hem door de Sikhs was ontnomen. Rusland, dat Afghanistan toen nog slechts via het weliswaar bevriende Perzië kon bereiken,, voelde echter weinig voor het avontuur, dat dan ook niet tot. uitvoering kwam. Doch reeds het plan daartoe was voldoende om Doot Mohammed in de oogen van Engeland voor verwerking in aanmerking te doen komen en toen zich in 1838 in Afghanistan een strijd ontspon om den troon, maakte het daarvan snel gebruik voor het zenden eener expeditie, welke haar weg nam door 465

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 22