dit recht geen gebruik doch stond er op, dat de Engelsche missie, bestaande uit majoor Cavagnari met enkele andere officieren en een dekking van 50 geweren en 25 ruiters, zich te Kaboel zou ophouden. Na de totstandkoming van het verdrag werd een aanvang gemaakt met het terugtrekken en ontbinden der colonnes, hetgeen tengevolge had, dat toen op 5 September te Simla bericht werd ontvangen, dat majoor Cavagnari met zijn escorte op 3 September te Kaboel door muitende Afghaansche troepen was vermoord, de Pesjawar colonne reeds was opgelost, van de Kandahar colonne nog slechts een zeer zwakke macht in de gelijknamige plaats aanwezig was en de Koeram colonne geheel verspreid was over het gebied tusschen Thai en den Sjoetargardan pas. Nu slaan de Engelschen snel toe nog denzelfden dag wordt opdracht gegeven tot het vasthouden van Kandahar en het van daar uit bedreigen van Ghasni, alsmede het bezetten van den Sjoetargardan pas door deelen van de voormalige Koeram colonne het laatste geschiedt onmiddellijk. Jakoeb Khan weet de toedracht van het gebeurde te Kaboel nog zoo voor te stellen, dat Londen als opdracht geeft, zoo snel mogelijk naar de Afghaansche hoofd stad op te rukken om den Emir te steunen, wien echter moet worden verzocht, met zijn troepen alle hulp te verleenen De Emir zet zijn spel voort, doch wanneer de voorhoede van de colonne Roberts op 11 September den Sjoetargardan pas bezet en ook aan den Khaiber pas troepen worden samengetrokken deze hebben opdracht, den weg PesjawarGandamak te beschermen en voorts op te rukken naar Djoegdoelloek slaat Jakoeb Khan de schrik om het hart en zendt hij gezanten naar Roberts, wien hij laat weten, dat hij zich onder Engelsche bescher ming stelt. Roberts antwoordt, dat hij naar Kaboel zal oprukken. Zijn colonne met het oog op de transportmoeilijkheden echelons- gewijze verplaatsende en slechts concentreerende op punten, waar hij tegenstand verwacht, bevindt deze zich op 8 October op een tiental km afstand van Kaboel, maakt zich meester van de geheele Afghaansche artillerie en houdt op den 13den zijn intocht in de hoofdstad. Is het woord tot nu toe aan de militairen geweest en hebben de Engelschen zich daarbij de overwinnaars getoond, thans vangt het politieke spel aan, waarbij zij telkenmale de meerder heid moeten erkennen van de Afghanen. Het begint er al mede, dat Jakoeb Khan nog slechts in naam regeertgeheel Afghanistan heeft zich van hem afgekeerd en verkeert in opstand. Een geluk voor de Engelschen is, dat de Russen in Turkestan de handen vol hebben en de Afghanen aan zichzelf overlaten. Deze voelen zich nog geenszins overwonnen en plegen telkenmale aanslagen op de Engelsche verbindingen. Op 26 October doet Jakoeb Khan 471

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 28