afstand van den troon1). In opdracht van de regeering vaardigt Roberts een proclamatie uit, waarbij wordt bekend gemaakt, dat het bestuur in overleg met de voornaamste hoofden zal worden geregeld. Terecht trekt het volk hieruit de conclusie, dat niet tot blijvende bezetting zal worden overgegaan. Daar de eerste indruk was, dat zulks wel zou geschieden, denken de Afghanen, dat Engeland terugkrabbelt, met gevolg, dat de onrust grootere afmetingen aanneemt. Inderdaad weet noch Simla, noch Londen, wat er thans moet gebeuren. Een blijvende bezetting van het veroverde gebied (O. Afghanistan) zal er ongetwijfeld toe leiden, dat Rusland de W. provinciën bezet, waardoor de bufferstaat verdwijnt en de. twee groote rivalen naaste buren worden. Het land in twee deelen verdeelen, deze elk onder een eigen hoofd plaatsen onder souvereiniteit van Engeland Deze vlieger gaaf niet op tegenover den gemeenschappelijken vijand is de naijver tusschen de verschillende stamhoofden verdwenen, waardoor er zich geen gegadigden voordoen het verdeel en heersch kan niet in toepassing worden gebrachtEen nieuwen emir op den troon van geheel Afghanistan plaatsen, met dien verstande, dat het gebied tot en met de grenspassen definitief aan Engeland wordt afgestaan De positie van Roberts, den „man on the spot", is verre van benijdenswaardig. Wat moet hij doen, welke houding moet hij tegenover de hoofden aannemen, die van veroveraar of van bevelhebber van slechts tijdelijk aanwezige bezettingstroepen Zoo wreekt zich hier de fout, dat wel het militaire, doch niet het staatkundige doel van de expeditie tevoren is vastgesteld. Intusschen heeft de Pesjawar colonne verbinding gekregen met Kaboelm.h.o. op den naderenden winter, waarin de Sjoetar- gandanpas onbruikbaar is, worden de verbindingen verlegd naar den weg door den Khaiberpas. In het Z. heeft generaal Stewart, de opvolger van Biddulph, het gros van zijn troepen samengetrok ken te Kandahar. De onderkoning geeft hem opdracht, te verken nen in de richting van Ghasni en zoo noodig door te dringen naai die plaats. Daar de opdracht zoo weinig positief is gesteld, keert de uitgezonden colonne op grond van verplegingsmoeilijkheden halverwege Ghasni terug, terwijl het toch voor de hand zou heb ben gelegen, verband op te nemen met Roberts. Daartoe had de opdracht echter anders behooren te luiden spoedig zal blijken, hoe deze fout zich wreekt. Op 8 December wordt in het Engelsche kamp te Sjerpoer, N. van Kaboel, een parade gehouden voor de uitreiking van ver leende onderscheidingen. De Afghanen, die nog niet op de hoogte 472 J) Toen uit het onderzoek van den moord op majoor Cavignari bleek, dat Jakoeb Khan verre van vrij uitging, werd hij naar Britsch-Indie gedeporteerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 29