eindelijk verkregen rust en het wederkeeren van de hoop blijven bijna onoverwinlijke invloeden van 'smenschen oer-instinct op zelfbehoud. Men zij daarom gematigd in zijn veroordeeling van nagelaten of zwak doorgezette tactische vervolgingen. Bovendien is he zeer waarschijnlijk, dat de legercommandanten wier legers nog niet geheel waren geconcentreerd, en die derhal ve nog niet in staat waren de offensieve operaties te beginnen, toen de wrijving in het front tot den slag bij Spicheren leidde omtrent den vijand en zijn mogelijken staat van afweer nog niet genoeg zekerheid hadden om bevelen te kunnen geven tot de ongebrei-- delde vervolging. Want wel was Frossard zwaar verslagen, maar niet vernietigden de korpsen van Bazaine, Ladmirault en Bour- baki stonden nog onberoerd in de nabijheid. Een vervolging tot het uiterste bevat bovendien een element van oplossing, dat slechts gevaarloos is als de vijand in zijn geheel beslissend is verslagen en daarom wijkt. Bij Spicheren was dit zeker niet het geval. Juist omdat Spicheren was geslagen tegen de bevelen en bedoe lingen in, weshalve de aan den strijd deelnemende troepen druppelsgewijs waren ingezet uit verschillende deelen van vier toeschietende, tot twee legers behoorende, legerkorpsen, was er in het heuvelachtige en beboschte terrein een zoo bonte chaos ontstaan, dat het onmogelijk was om met de voorste troepen ook maar een eenigszins geregelde poging tot vervolging te ondernemen. Zij bleef dus uitin deze omstandighedenterecht De legercommando's volstonden met de uitzending van cavalerie om het contact te herstellen, niet om te vervolgen. De situatie van beide partijen werd nu in den loop van 7 Aug. als volgt Duitschers: I Leger VII A.K. VIII A.K. I A.K. II Leger III A.K. IV A.K. Garde A.K. X A.K. IX A.K. XII A.K. III Leger V A.K. XI A.K. I B. A.K. II B. A.K. Wurt.Bad. A.K. VI A.K. 445 For bach St. Wendel, NW. van Saarbrücken, Lebach, Saarbrücken, Rohrbach Zweibrücken, O. van Saarbrücken, NO. van id. W. van Homburg, Homburg, Fröschweiler, Wörth, Fröschweiler, W. van Wörth, Zw. van id. Landau (de helft nog in spoor)

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 2