zijn van de juiste sterkte (beter zwakte van de bezettingstroepen, kunnen deze hier leeren kennen120 Engelsche en 57 Inlandsche officieren, 2043 Britsche en 2490 Inheemsche soldaten1), 20 vuur monden. Ondanks de dagelijks in omvang toenemende troebelen het niet bezette Ghasni is een van de grootste haarden van •onrust is Roberts zeer optimistisch gestemd en seint hij den •onderkoning, geen troepenversterking noodig te hebben hij kan zich zoo wel handhaven. In de omgeving van Kaboel worden toch ten ondernomende Afghaansche benden verdwijnen telkens als sneeuw voor de zon, doch keeren even zoo vele malen terug. Totdat zij zich op 14 December vereenigen en, met een totale sterkte van 60.000 man (de Engelschen telden nauwelijks 5000 man!) Roberts dwingen, zich in het kamp te Sjcrpoer terug te trekken en hem daar belegeren. De afmetingen van dit kamp, aan drie zijden omgeven met een hoogen, hier en daar echter in vervallen staat verkeerenden, steenen muur en aan de vierde zijde afgesloten door een heuvelrug, zijn ongeveer 2500 bij 1000 m en staan dus niet in verhouding tot de sterkte van de voor de verdediging beschikbare krachtende voorraad levensmiddelen en munitie, met het oog op de transportmoeilijkheden in den winter, in de voorgaande maanden zeer vergroot, is toereikend voor ongeveer vier maanden. De heliografische verbinding naar het O. funtionneert nog en wordt gebruikt voor het oproepen van ontzettingstroepen. Een colonne van 1400 man wordt gezonden. De Afghanen bemerken dit en doen op 23 December een laatsten heftigen aanval op het kamp, doch worden afgewezen. De benden verspreiden zich2) hun aanvoerder, Mohammed Djan, vlucht. Nauwelijks ontzet, gaat Roberts weer tot den aanval over, het geen grooten indruk maakt op de bevolking. De onderkoning is intusschen tot een besluit gekomen betref fende de politiek, welke ten aanzien van Afganistan moet worden gevoerd hij stelt Londen het volgende voor Afghanistan moet 473 De bij de Britsche expedities als normaal geldende verhouding Euro peanen niet Europeanen van 1 3 a 4 was hier ten gunste van eerstgenoemde groep gewijzigd doordat voor de bewaking van de verbindingen vrijwel alleen niet-Europeanen waren achtergelaten. Roberts voelde er niet veel voor, voor deze belangrijke taak een ruim gebruik te maken van „bevriende stammen" zooals in zijn tijd en ook later veelal geschiedde. Hieromtrent merkte hij reeds in zijn eersten diensttijd op „I remember being much impressed at „the time with the danger of trusting our communications in a difficult „mountainous country to people closely allied to those against whom we „were fighting. This over-confidence in the good faith of our frontier neigh- „bours caused us serious embarrassments". 2) Dit geschiedde onder de „bedreiging" van de 1400 man sterke ont zetcolonne Gezien de sterkverhoudingen schijnt deze vrees voor bedreiging van rug en flanken overdreven. Het is echter een verschijnsel, dat men telkenmale ontmoet in de beschrijvingen van krijgshandelingen tegenover Inheemsche strijders, hetzij benden, hetzij geregelde troepen, niet alleen aan de Britsche N.W. grens, doch evenzeer elders in Azië en in Afrika.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 30