3. DE DUBBELFUNCTIE VAN CIVIEL- EN MILITAIR BESTUURDER (III) door H. A. REEMER, Kapitein der Infanterie. (Vervolg; zie I. M. T. 1937 nr. 2). De volgende factor, ten nauwste verband houdend met de geldmiddelen is DE BELASTING. Deze worden jaarlijks bij zelfbestuursbesluit vastgesteld. De grondslagen eveneens in een besluit vastgelegd dienen in overeenstemming te zijn met de bestaande Gouvernements regelingen. Aandachtige bestudeering van deze grondslagen is noodig. Men stelle zich voorts vroegtijdig op de hoogte van de wijze waarop in de practijk de aanslag en de inning geschieden. Het beste is onmiddellijk na 1 Januari (dus in het begin van het belasting jaar) den aanslag te doen aanvangener blijft dan een maximum tijd voor de inning over. De aanslag geschiedde in het door ons bestuurde gebied voor alle kampongs in onze tegenwoordigheid. Het is een omvangrijk werkje; men leert er echter mede het gebied spoedig door kennen. Overigens meenen wij te kunnen volstaan met verwijzing naar de volgende aan de dz. civiele memorie ontleende, opmerkingen. 476 Door mij werd bepaald, dat slechts de kamponghoofden belasting innen en niet zooals vroeger, districtshoofden, onderdistrictshoofden en bestuursassistenten, waardoor een niet te ontcijferen verwarring ontstond en ook de aansprakelijkheid bij verduisteringen al zeer lastig kon worden bepaald. Ten einde niet in genoemd euvel terug te vallen, wordt aangeraden, de thans getroffen regeling te bestendigen, alzoo het kamponghoofd int de gelden, hij kan daarin worden bijgestaan door het (onder-) districtshoofd en de bestuursassistenten. Wil men het kamponghoofd immers aansprakelijk kunnen stellen, dan is het in de eerste plaats noodig zekerheid te hebben, dat hij het geld ook zelf ontvangen heeft. Scherpe controle op de verantwoording van belastinggelden is noo dig zoowel t.a.v. de kampong- als de districtshoofden. Daartoe heb ben de bestuursassistenten o.a. als algemeene opdracht, op elk tournée

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 33