477 steekproeven te houden of het op de betrokken kampongkaart afge- teekende bedrag ook in het betrokken stortingsboekje is vermeld, voorts of de totalen der door de kamponghoofden gestorte bedragen in de rekening-courant van het Districtshoofd met den kashouder zijn verantwoord. Ook al zijn geen directe redenen voor vermoeden van verduistering aanwezig, toch is controle op de juiste verantwoording der belasting gelden noodzakelijk. De beide mantries-belasting zijn van het uit oefenen dezer controle op de hoogte. Het veel omvattende werk kan hoogstens voor één district gelijk geschieden. Regel moet zijn, dat elk district eens per jaar in zijn geheel wordt gecontroleerd. Achterstand. De hooge achterstandcijfers zijn niet alleen toe te schrijven aan de sedert jaren heerschende geldschaarschte, doch mede aan het systeem, dat vroeger bestond, t.w. late aanslag, waardoor voor inning slechts een gering aantal maanden overbleefook werd vaak toegestaan dat afkoop heerendienst vóór de belasting werd voldaan. Mede, en voor een niet gering deel, is de oorzaak van grooten achterstand de lakschheid der districts- en kamponghoofden. De activiteit der meeste districtshoofden gaat meestal niet verder dan zorg voor eigen trak tement en dat van hun personeel. Maakt deze overweging het dus gewenscht, er zelf op uit te gaan, de practijk zal leeren, dat hiervoor slechts weinig tijd beschikbaar is. Het kashouderschap en andere functies eischen nml. een te groot aandeel van den beschikbaren tijd. Als factoren van gewicht, ten nauwste samenhangende met het behoorlijk toevloeien der landschapsbelasting, worden nog genoemd a. de onwettige occupatie b. de eenzijdige klappercultuur c. de mogelijkheid van het winnen van boschproducten. ad. a. Dit euvel heeft overal in het landschap wortel geschoten (voor bijzonderheden zie hierna). Hoewel door de afwikkeling der onwettige occupatie geen directe verbetering in den achterstand der belastingen zal zijn waar te nemen, zal dit toch na eenige jaren wel degelijk invloed hebben. De boomen vallen dan nml. terug aan de landschapsonderhoorigen. In één adem met dit euvel moet worden genoemd het credietsysteem dat Vreemde Oosterlingen toepassen, t.w. voorschot in goederen en geld op te leveren copra of klappernoten, hetgeen feitelijk de directe aanleiding vormt tot de omwettige occu patie. De landschapsonderhoorige is geneigd zijn schulden bij den leverancier eerder af te betalen dan zijn belastingschuld. Het laat ste heeft voor hen geen direct nut, terwijl het eerste de mogelijkheid opent van nieuwe opneming in geld en goederen. Ook dit is een rem mende factor bij de inning der belastingschulden. ad. b. Practisch is de klappercultuur de eenige in het landschap, weshalve zij maatgevend is voor de meerdere of mindere welvaart. Een sterke daling in de copra-prijzen gaf dan ook een zeer belang rijke verhooging in den achterstand te zien. Ten einde de welvaart niet van een enkel product afhankelijk te doen zijn, moeten andere cultures door het Bestuur sterk worden aangemoedigd. ad. c. Dragelijke achterstandcijfers voor kampongs met onvoldoende klapperboomen (in het algemeen pas gevormde- of bergkampongs) konden worden verkregen toen de boschproducten vnl. damar en rotan waarde hadden. Thans is echter de toestand voor die kam pongs hopeloos. Het is daarom van belang de marktprijzen ook v.w.b. de boschproducten bij te houden en aansporingen tot het verzamelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 34