HEERENDIENSTEN EN GEMEENTEDIENSTEN. Ook hier willen wij volstaan met overname van hetgeen ter zake in de dz. bestuursmemorie werd opgenomen. 478 dier producten te doen uitgaan, zoodra zulks weer loonend wordt. Men zij hiermede echter voorzichtig en ga niet overhaast te werk. De verhooging moet nml. eenigen tijd constant blijven, aangezien het anders niet is uitgesloten, dat bij aflevering der producten aan de handelaren, de prijzen onmiddellijk inzakken, met als gevolg onte vredenheid en onwilligheid bij een volgenden keer. Men wake er overigens voor, dat bij de aflevering door de kam pongbevolking de betaling door de handelaren contant geschiedt aan het kamponghoofd, die al aanstonds een deel voor de belasting inhoudt, een regeling welke steeds met goedvinden van betrokkenen plaats heeftsommige handelaren willen betalingen wel eens op de lange baan schuiven onder voorwendsel zelf geen geld noodig te hebben. Hulp bij de inning. Zooals aangestipt, is het beste er zelf op uit te gaan. Aangezien zulks echter vaak niet mogelijk is, ga men aan de hand van den maan- delijkschen achterstandstaat na, waar weinig werd geïnd en zende daar bij voorkeur de bestuursassistenten heen, onder wier toezicht (samen met het districtshoofd) door het kamponghoofd kan worden geïnd. Voorts noem ik inning met dwangmaatregelen, welk middel uiteraard alleen kan worden toegepast op de klapperboombezitters. Tot executorialen verkoop kan bij wijze van voorbeeld een enkele keer worden overgegaan (door mij werd bepaald alleen ten overstaan van mij of den bestuursambtenaar ter beschikking). In verband met de geringe prijzen bij verkoop Vreemde Oosterlingen mogen de klap- perboomen niet kocper. moet dit echter tot een enkele keer worden beperkt. Het straffen van kpg.hoofden (nml. aanhouden op het kantoor van het Onderafdeelingshoofd) inzake lakschheid bij de inning, haalt weinig uit. Ontslag helpt ook niet; het baantje is weinig begeerd en een betere is zelden te vinden. Met tact en door het kpg.hoofd onder per soonlijke leiding te laten innen is het meest te bereiken gewoonlijk durven ze dan ook beter op te treden. Dit mag echter ook niet te vaak gebeuren, daar zulks de gemakzucht van het hoofd in de hand werkt en de idee wekt, dat de Controleur het zelf doet. Heerendiensten. De grondslag voor de te verrichten heerendiensten (28 dagen per jaar) is neergelegd in een Zelf bestuursbesluit, de practische ver deeling in den staat model a, waaraan streng de hand dient te worden gehouden. Eerst dan is behoorlijk onderhoud der wegen nml. ver zekerd, hetgeen voor de thans bestaande autowegen van primair be lang is. Bij den aanleg van nieuwe wegen is een eerste vereischte het volgen van het urgentieplan; zulks is noodzakelijk, omdat het m de bedoeling ligt de heerendiensten geleidelijk af te schaffen en vóór het zoover is de autoverbindingen met en ge reed moeten zijn de politieke opleving in en het groote economische belang van die districten brengen zulks mede. Hetgeen voor aanleg en verharding nog moet geschieden, is zeer duidelijk op de overzichtskaarten der in heerendienst te onderhouden verbindingen aangegeven. Er dient op te worden gelet, dat de kaart

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 35