inwerkingtreding der ordonnantie hadden talrijke koopen, verkoo- pingen, verhuren, verpondingen van klappertuinen en erven van Inheemschen aan niet-Inheemschen plaats zonder dat de vereischte goedkeuring van den Resident vooraf was verkregen. E.e.a. had een zoodanigen omvang aangenomen, dat na voorafgaande opname door de districtshoofden van alle gevallen van onwettige occu patie, systematisch met de afwikkeling daarvan moest worden begonnen. Bij deze afwikkeling dient men onderscheid te maken tusschen a. boomen gekocht vóór 1 Januari 1924 b. boomen gekocht na 1 Januari 1924. ad. a. Deze boomen worden zonder meer in het bezit gelaten van de kooperszij zijn verplicht op de gronden, waarop de boomen staan een zakelijk recht aan te vragen, naar gelang van de uitgestrektheid, bij perceelen kleiner dan 10 ha in huur (Bbl. nr. 9025), bij perceelen grooter dan 10 ha in recht van erfpacht (Stb. 1919 nr. 61). ad. b. Den verkooper wordt allereerst gevraagd, of het ver kochte individueel of familiebezit is. Is het individueel bezit, dan wordt hem gevraagd of hij den verkoop wenscht te handhaven, dan wel de boomen terug wil hebben. Handhaaft hij den verkoop, dan wordt van hem een verklaring geëischt, dat hij van zijn rechten op den grond afziet. Hierdoor vallen de rechten op den grond weder terug aan het landschap, waarop het landschap den grond aan den kooper mag verhuren of in recht van erfpacht afstaan. Is het verkochte echter een familiebezit of kunnen op de rechten van derden inbreuk worden gemaakt, dan moeten derden alsnog schadeloos worden gesteld om het definitief bezit aan den kooper te verzekeren indien het familiebezit was, dient voorts eerst met goedvinden van alle partijen verdeeling volgens de adat plaats te hebben. Overigens wordt dezelfde verklaring als bovenbedoeld vereischt. Voor erlanging van zakelijk recht gelden dezelfde voorwaarden als onder a. Door middel van opmeting door een opnemer wordt dan bepaald of het perceel in huur, dan wel in erfpacht, kan worden uitgegeven. Wenscht de Inheemsche zijn boomen terug te hebben en wenscht de kooper den koop niet om te zetten in een huurovereenkomst dan wordt de zaak ingewikkelder. Steeds moet dan gepoogd worden partijen het eens te doen worden lukt dit niet, dan wordt de zaak naar de Inheemsche Rechtbank verwezen. Bij onderwerpelijke zaken bestaat een huurovereenkomst hierin, dat de oorspronkelijke bezitter den tuin in huur afstaat aan den huidigen occupant voor zooveel jaren als noodig is om de oor spronkelijke koopsom met de opbrengst van de klapperboomen aan den huidigen occupant terug te betalen. Bij het opmaken van 480

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 37