een huurovereenkomst dient derhalve rekening te worden ge houden met de jaren, gedurende welke de tuin reeds in (onwettig) bezit is van den huidigen occupanthet is zaak voor elk jaar afzonderlijk de waarde van de opbrengst van een boom vast te stellen, wijl de copra sterk in waarde gedaald is. De practijk zal moeten uitwijzen, welke moeilijkheden bij de afwikkeling worden ondervonden. Dit is voor elk gebied afzonderlijk. In mijn voor malig bestuursressort trad van de zijde van de onwettige occu- panten een groote onwil tegen deze huurovereenkomsten aan den dager was veel overreding noodig om hen daartoe te brengen. Onder de „onwettige occupatie" vallen ook de door Vreemde Oosterlingen geoccupeerde woonerven, waarop nog geen rechts titel werd aangevraagd. Deze in bewoonde centra liggende erven kunnen desverlangd door de occupanten in recht van opstal worden aangevraagd, e.e.a. volgens het Bbl. nr. 8571, jo. nr. 8711 en 9154, terwijl het erfpacht voor huizenbouw (Bbl. 8279) daardoor komt te vervallen. Moeten nog gevallen van onwettige occupatie worden afgewik keld, dan kan het vorenstaande tot richtlijn bij de afwikkeling dienen. Wij raden evenwel aan elke nieuwe overtreding tegen vorengenoemd Staatsblad op voorbeeldige wijze te straffen. Alleen hierdoor bereikt men, dat aan het kwaad paal en perk wordt gesteld. ECONOMISCHE TOESTAND. De economische toestand is voor elke streek anders, in verband waarmede het geen zin heeft over dien toestand in ons voormalig bestuursressort uit te wijden. Wel achten wij kennis van de volgende algemeenheden, welke daaromtrent in dz. bestuursmemorie werden vermeld, voor den nieuweling van belang. 481 Zooals reeds te voren aangestipt, vormt de landbouw het hoofd middel van bestaan. Hier bestaat uitsluitend het ladangsysteem. Blij vende occupatie van gronden behalve voor de klappercultuur komt hier zoo goed als niet voor. De groote uitgestrektheid van het gebied legt aan dit systeem geen belemmering in den weg. Toch moet men die onbeperkte uitgestrektheid niet al te letterlijk opvatten, want de voor het ladangen benoodigde gronden neemt men bij voor keur dicht bij de kampongs (de groepen onder de bevolking, die het kampongverband schuwen, maken hierop een uitzondering). Waar de voor de ladang geoccupeerde gronden circa zes jaar braak liggen moet dus zeven maal het jaarlijks benoodigde areaal voor de occupatie beschikbaar zijn. De bevolkingsdichtheid is zoo gering, dat tot heden nog geen moeilijkheden met betrekking tot de vraag naar beschikbare gronden werden ondervonden. Evenmin werden ooit klachten voorge bracht over occupatie van gronden door andere landschapsonder- hoorigen dan rechthebbenden. De adat is nml. dat in groepjes wordt geladangd. Zoo'n groepje houdt de beschikking over den grond. Indien

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 38