na zes jaar de grond niet meer wordt geoccupeei'd, is deze beschikbaar voor anderen, mits met toestemming van de oorspronkelijke occupanten. Veel meer dan voor de dagelijksche behoeften benoodigd is wordt niet verbouwd. Het geringe surplus dient slechts tot ruil tegen andere noodzakelijke levensbehoeften (kleeren, visch, zout). Aldus is het gesteld met de oorspronkelijke bevolking. Waar van elders komende bevolkingsgroepen zich vestigden en zich meer of minder met de bevolking des lands vermengden, is het anders. Hier trad meer kennis van de waarde der producten op den voorgrond. De klappercultuur ontstond en bleek loonend wijl de marktnoteeringen hoog waren. Zulks was tevens oorzaak, dat een sterke willekeur plaats vond in de occupatie van gronden door hen, die op den handel waren ingesteld t.w. Chineezen en Arabieren (dus Vreemde Oosterlingen) doch ook energieke van elders komende groe pen voornamelijk bestaande uit Boegineezen en Gorontaleezen. De onwettige occupatie ontstond. Het is alleszins begrijpelijk dat deze groepen den weg van den geringsten weerstand verkozen. Een gemak kelijk te intimideeren bevolking werd spoedig van de door haar geoccupeerde gronden aan de kust weggedrongen de hoofden oppo neerden hiertegen niet sterk, wijl ook zij gemakkelijk in een hoekje waren te drukken en mede omdat hieraan gewin was verbonden. Daarbij komt, dat de klapperaanplant toen d.i. vóór de inwerking treding van Stbl. 1923 nr. 475 door het Bestuur sterk werd aange wakkerd, wijl de marktprijzen goed waren en goede vooruitzichten beloofden. Het lag voor de hand, dat occupatie van gronden voor de klappercultuur uitsluitend aan de kust voorkwam, wijl hier het product op de gemakkelijkste wijze was af te schepen. fn den loop der jaren heeft de klappercultuur zulk een uitbreiding ondergaan (het is practisch de eenige van beteekenis gebleven), dat deze doorslaggevend is voor de meerdere of mindere welvaart van deze streek. Het is daarom van belang, dat de kwaliteit van de copra op peil blijft. Werd vroeger de klapperaanplant sterk aangewakkerd, en geschiedde uitbreiding van zelf vanwege de hooge copraprijzen, thans is hiervan geen sprake meer. Zelfs de thans aanwezige goed vruchtdragende boomen worden in verband met de lage marktwaarde niet alle regelmatig geplukt. Niet lang na de aanvaarding mijner functie opperde ik het plan om nieuwe culturen aan te wakkeren, wijl de welvaart van een streek niet van één product afhankelijk mag zijn. Op het programma stonden koffie en kapok. Het is helaas bij het plan gebleven. Door te veel werkzaamheden van anderen aard konden deze plannen niet verwezenlijkt worden. Ik ben niet de eerste die dergelijke plannen opperde. Eenige van mijn voorgangers waren geporteerd voor den sawah-rijstbouw en de cacaocultuur. Er worden nog sporen van beide aangetroffen de eenige thans nog aanwezige sawah leidt een kwijnend bestaan. Voorts is vroeger getracht een koffiecultuur in het leven te roepen. Thans getuigen enkele boompjes in de wildernis hier nog van. Toch zal naar mijn meening van bestuurswege langzamerhand en zeer voorzichtig aan onder uiteenzetting van het groote nut van meer cultures hiertoe moeten worden overgegaan. Passarwezen. Doel is den landschapsonderhoorige gelegenheid te geven zijn niet voor dagelijksche behoefte benoodigde producten te ruilen tegen voor hem noodzakelijke andere goederen, al of niet met gebruikmaking van geld als waardemeter. Thans overheerscht wegens geldschaarschte ruilhandel op de passars. Drie passars maken hierop een uitzondering.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 39