Franschen: 1 C.A. en deelen van 5 en 7 C.A. in vollen terugtocht naar Saverne en Sarrebourg, grootste deel naar Sarrebourg) van 5 C.A. rest 7 C.A. vlucht in wanorde naar Belfort en gaat vandaar later n. Rheims. 3 C.A. St. Avoid en W. daarvan, 4 C.A. Boulay, Garde C.A. Courcelles (O. van Metz) 2 C.A. Puttelange (ZO. v. St. Avoid). De operatieplannen Voor de Franschen, die met hun ongeregelden en voorbarigen offensieven opmarsch naar de Saar in een strategisch moeilijke positie waren gekomen, bestond slechts één goed plan het leger losmaken van den vijand, achterwaarts concentreeren op Chalons, en hiertoe de korpsen ter verhooging van de marschsnelheid excentrisch naar verschillende Westelijk gelegen plaatsen dirigeeren. Bij voorbeeld: 4 C.A. naar Diedenhof en (verder per spoor), t> i - n/r vanwaar langs 2 3 C.A. naar Ély j Garde C.A. naar Metz, groep Mac Mahon, zooals in werkelijkheid gebeurde, langs drie wegen naar Chalons. In plaats hiervan ging de Noordelijke groep van 4 legerkorpsen concentrisch terug naar Metz, waar deze groote troepenopeen- hooping noodwendig veel wrijving moest geven, een toestand welke voor een terugtocht wel de slechtst denkbare is. Wat den Keizer bewogen heeft om deze regeling te bevelen is op aan nemelijke gronden niet te verklaren; de groote aantrekkingskracht, welke een sterke en goed uitgeruste vesting als Metz moet hebben uitgeoefend, en de schroom om die ontzaglijke materieele waar den zonder slag of stoot prijs te geven, zijn geen afdoende beweeg redenen voor het onjuiste besluit. Vast staat, dat de Keizer niet heeft begrepen, dat van den concentrischen terugtocht van vier legerkorpsen (200.000 man) op Metz ten slotte eene insluiting en capitulatie het gevolg zouden zijnhij heeft zich de groote moeilijkheden van een dergelijken marsch naar het Westen om van den vijand los te komen niet gerealiseerd. Maar zelfs na den uit een oogpunt van marschregeling fouten terugtocht zou een afmarsch uit Metz naar het Westen nog wel mogelijk zijn geweest, indien de fout zich niet had herhaald, en na dagen van weifeling de vier korpsen op één enkelen marschweg naar het Westen werden aangezetontstellend gebrek aan kermis van den stafdienst. 446

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 3