Het voorgaande geeft een beknopt overzicht van de functies, welke het bestuur over het landschap raken. GOUVERNEMENTSDIENSTEN. Intusschen zijn er nog diensten in het Landschap, welke door het Gouvernement worden voorgeschreven, geregeld en bezoldigd en welke ook voor het Landschap bindend zijn. Welke deze zijn hangt af van de streek. Zij bezorgen den bestuursambtenaar in Zelfbesturende gebieden niet veel werk. In deze diensten vormt de bestuursambtenaar feitelijk weinig meer dan een administra tieve schakel tusschen het personeel en de daarboven gestelde instanties. Inspecties over dat personeel en diensten vinden plaats door die instanties. E.e.a. sluit natuurlijk niet uit, dat wantoe standen bij die diensten kunnen zelfs moetenworden gerap porteerd. Daartoe is het noodig, dat men zich op de hoogte stelt van de organisatie van deze diensten en de daarvoor geldende regelingen en voorschriften, ook al wijl de bestuursambtenaar eventueele overtredingen in zijn functie van magistraat moet berechten. Verder worden door den bestuursambtenaar in zijn functie van kashouder de tractementen aan al het Gouvernementspersoneel uitbetaald hetzij door hem persoonlijk dan wel door de districts hoofden. Deze tractementen worden vooraf per mandaat bij den kashouder gestort, nadat deze door den kashouder bij het kantoor Comptabiliteit zijn aangevraagd. Afzonderlijk noemen wij de volgende functies, waaromtrent in de d.z. civiele memorie het volgende werd vermeld. 483 De inkomsten van het landschap uit de passars worden verkregen door den verhuur van zitplaatsen. De prijs hangt af van de waarde van het te verkoopen artikel. Herziening of controle der verhuur prijzen ware één maal per half jaar te bewerkstelligen aan de hand van de geldende marktprijzen. Ik voor mij sla de waarde van het passarwezen hoog aan, mede om langzamerhand den coprahandel via de passars te doen plaats vinden, een middel om den landschapsonderhoorige los te maken uit den stevigen greep waarin de Vreemde Oosterlingen hem heeft. Het verdient aanbeveling geen verandering te brengen in de dagen, die eenmaal voor de passars zijn vastgesteld, omdat de bevolking hierop geheel is ingesteld en bij verandering de kans bestaat dat de passar geheel verloopt. Boschproducten. Rotan en damar waren vroeger waardevolle uitvoerproducten, welke de niet bezitters van klapperboomen gelegenheid gaven, zich zon der al te vëel inspanning dragelijke inkomsten te verzekeren. Slechts de oerbevolking verzamelt boschproducten onder leiding van „meer ontwikkelden". Laat deze leiding ook Uw aandacht hebben, opdat ze niet ontaarde in willekeur en al te sterke benadeeling der primitieven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 40