Weeskamer. De fg. controleur is tevens fg. agent van de weeskamer. De hand leiding voor de uitoefening van die functie benevens nog in behande ling zijnde boedels is vereenigd in een bundel „weeskamer". Over dit onderwerp valt niet veel te zeggen, de practijk zal hier de beste leermeester blijken. Vendu. Ook de functie van gedelegeerd vendumeester is den fungeerend controleur opgedragen. Niet genoeg kan worden aanbevolen, het geven van crediet absoluut in eigen hand te houden. Ik nam als stelregel aan dat alleen land- schaps- en gouvernementsdienaren (behalve oppassers) crediet konden krijgen tot maximum een maand netto tractement. Dit geldt ook t.a.v. de militairen deze mogen hoogstens vier maal de wekelijksche soldij besteden. (Zij, die spaargelden hebben, vallen hier buiten). Particulie ren, wie dan ook, heb ik crediet geweigerd. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de vendumeester verantwoordelijk blijft voor de niet te innen pesten van zijn administratie. Zoutregie. Sedert medio Februari 1933 werd de zoutregie ingevoerd en werden de gouvernementsbepalingen voor het landschap toepasselijk verklaard. Zoutpakhuizen werden opgericht. Gezien de opgeslagen voorraden, is de verkoop van Gouvernementszout ver beneden de verwachting ge bleven hetgeen niet moet worden toegeschreven aan clandestiene zout winning (v.z.v. mij bekend bestaan die in de onderafdeelingen niet) doch aan den smokkelhandel in zout. Slechts enkele keeren worden partijen aangehaald. Een politiedienst om dit kwaad grondig tegen te gaan hebben we hier niet en kan ook niet gecreëerd worden. Maatregelen om den verkoop van briketzout aan de verwachtingen te doen beantwoorden werden bij afzonderlijk schrijven voorgebracht. Opiumregie. Geen bijzonderheden. Het gebied behoort tot den z.g. open kring. De bestuursassistenten controleeren een maal per maand de admi nistratie en de kassen der mantries, het Hoofd van Plaatselijk Bestuur een maal per zes maanden. Gouvernements belastingen c.a. De fg. controleur is inningsambtenaar, tevens voorzitter van de z.g. kleine aanslagcommissie. De kleine aanslag vindt tegelijk met den aanslag voor de landschaps belasting plaats (cohieren zijn thans landaards- en districtsgewijze samengesteld de bestuursassistent houdt deze cohieren aan de hand van de maandelijksche rekening-courant met den Algemeenen Ont vanger bij)De z.g. groote aanslag d.i. met een inkomen boven 1200.geschiedt door den Inspecteur van Financiën evenzoo de aanslag van de personeele belasting. Cijns landbouw concessies. Deze vallen voor de helft het Gouvernement en voor de andere helft het landschap toe. De geheele cijns wordt echter eerst per rekening courant-Algemeen Ontvanger verantwoord, waarna door den Alge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 41