gewijze langs den opmarschweg verplaatsen aangezien in onze omstandigheden in den regel wel over bestaande telefoonverbin dingen zal worden beschikt, ligt het voor de hand deze te gebruiken. Door het oprichten van aan de ondercommandanten bekende marschverbindingsposten in de marschvakken, waarin de marsch- weg is verdeeld, kunnen soms sneller dan zulks met de door de verkenningsafdeeling uitgezonden motor-ordonnansen mogelijk is de berichten aan de commandanten van zelfstandige onder- deelen worden doorgegeven. 21) Het verband tusschen de onderdeelen van de voorhoede zal het snelst kunnen worden onderhouden door bereden-, rijwiel- of motorordonnansen. Is de telefonische, c.q. de ordonnans-verbinding door den grooten afstand tusschen de gevechtsleiding en de verkennende afdee- lingen niet verzekerd, dan biedt slechts de radio uitkomst. Ontbreken bij uitzondering de telefonische verbindingen langs den marschweg, dan zullen deze moeten worden aangelegd. Kekening houdende met het nadeelige verschil in snelheid tusschen de marschcolonne en de lijnploegen, zal de bouwspits zoo ver mogelijk vooruit zijn, als met den tactischen toestand is overeen te brengen. De bouw van deze stamlijn zal de taak zijn van de divisie-verbindingscompagnie (div. vb. cie.), die daarbij zooveel mogelijk gesteund wordt door de verbindingsafdeeling van het Veldleger (Vb. A.-V.). De bouwspits moet steeds zóó ver vooruit blijven, dat de voorhoede-commandant van de telefoonlijn (en) gebruik kan maken, om bij het stooten op weerstand de gevechts leiding zoo snel mogelijk een zoo zuiver mogelijk beeld van den toestand te kunnen geven en het de gevechtsleiding op deze wijze mogelijk te maken van het begin af aan op de actie van de voorhoede in te werken. Zoo ver mogelijk vooruit zal een vooruitgeschoven verbindings- post van de gevechtsleiding worden ingericht waarvan de voor hoedecommandant gebruik kan maken, door daar zijn commando post in te doen richten. Deze vooruitgeschoven verbindingspost zal bij de zich in breed front ontwikkelende voorhoede het uitgangs punt kunnen zijn voor de door de verbindingsafdeeling van de voorhoede uit te leggen lijnen. De divisieverbinding scompagnie zal echter de as langs den marschweg blijven verlengen. Door de aanwezigheid van de telefoonlijn (en) wordt aan de commandanten van zelfstandige onderdeelen de gelegenheid gebo- 489 21) Bij het betreden van een marschvak zenden de zelfstandige com mandanten hiervan per ordonnans bericht aan den betrokken marschver- bindingspost, die het bericht telefonisch doorgeeftdeze ordonnans wordt pas aangetrokken, als de betrokken afdeeling een volgend marschvak betreedt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 46