den bouw van nevenassen moeten worden besloten, dan wanneer hieromtrent wel voldoende zekerheid bestaat (zie bijlage I). Al zal het streven van Bernay om elke compagnie in voorste lijn, (hetzij rechtstreeks, hetzij via een bataljons-, c.q. regimentsas) op de divisie-assen aan te sluiten wegens de geboden beperking onuitvoerbaar zijn, zoo komt hem niettemin de eer toe, dat hij een duidelijk beeld heeft gegeven van de wijze, waarop de grootste arbeidsprestatie kan worden verkregen nml. door den opbouw van het telefoonnet door de lijnploegen „naast elkaar" in te zetten. Deze werkwijze komt in het kort daarop neer, dat de assen van de hoogere verbindingséchelons (divisie, regiment) vrijwel tot in voorste lijn worden doorgetrokken, waardoor den lageren échelons werk wordt bespaard, en dat de aanleg van dwarsverbindingen, voor zoover hiertoe wordt overgegaan, door de hoogere échelons wordt uitgevoerd (ook al omdat de hoogere commandant de noodzaak van dezen maatregel beter zal kunnen beoordeelen) De draadlooze verbindingsmiddelen worden gedurende de vorenomschreven gevechtshandelingen niet of zoo weinig mogelijk gebruikt om de verplaatsing en groepeering der strijdkrachten zoo lang mogelijk voor den vijand verborgen te houden. Een en ander neemt niet weg, dat vooruitgezonden verkenningsafdeelingen onder bepaalde omstandigheden voor een snelle doorzending van haar berichten van de radio gebruik zullen kunnen (moeten) maken. Bij de beoordeeling of een bericht per motor-ordonnans, dan wel per radio zal worden overgebracht, dient o.m. rekening te worden gehouden met het niet onbelangrijke tijdverlies voor het vercijferen en ontcijferen van het over te seinen berichtover niet te groote afstanden zal de motor-ordonnans dikwijls sneller zijn. Bij de keuze tusschen de draadlooze verbindingen en den ordonnans geeft voorts de omschrijving van het gebruik van de radio in het tacti sche bevel den doorslag. Zoodra gevechtsaanraking is verkregen, wordt het gebruik van de draadlooze verbindingsmiddelen voor de in het gevecht gewik kelde onderdeelen in den regel vrij gegeven. Tijdens de bevolen „Funkstille" zullen de radiostations, indien daartoe gelegenheid bestaat, natuurlijk wel uitluisteren. Zoodra de A.B. uit de berichten van de frontgroep en van zijn verkennings-, waarnemings- en veiligheidsorganen zoomede op grond van de door bestudeering van de kaart verkregen gegevens, een indruk heeft verkregen omtrent 's vijands sterkte, groepeering en frontbreedte, zal hij zijn gevechtsplan verder ontwikkelen en zijn besluit voor de beslissende actie nemen. Hij bepaalt daarbij of de beslissing door een doorbreking van s vijands front, dan wel door omvatting of overvleugeling zal worden bevochten en kiest het terrein voor zijn actie. Voorts stelt hij vast, welke infanterie-onderdeelen tot de operatieve 491

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 48