uitleggen, als we niet weten op welk punt we moeten uitkomen of als uitgaande van een bepaald punt de richting niet bekend is. We beschikken nml. niet over zooveel personeel dat we maar lukraak kunnen gaan lijnleggen. De radio zal zich in deze onmiddellijk aan den aanval voor afgaande periode niet dan in de uiterste noodzaak doen hooren wel wordt uiteraard uitgeluisterd. Van de ordonnansen wordt gebruik gemaakt naast en als aanvulling op de telefoonverbin dingen voor het overbrengen van de aanvalsbevelen, enz. Onder onze omstandigheden zal bij de hoogere verbindings eenheden weinig gebruik worden gemaakt van optische verbinding. Teneinde bij ingezetten aanval de verbindingen zonder noodeloos oponthoud te kunnen verlengen, wordt in het tactische bevel aangegeven, langs welk tracé de telefoonlijnen zullen worden verlengd. Zoodra aanraking met den vijand is verkregen, zal het radio verkeer (verplichting tot vercijferen) worden vrijgegeven en tot volle ontwikkeling komenvooral bij stukgeschoten telefoonver bindingen zullen de draadlooze verbindingsmiddelen en ook de ordonnansen hun gewicht in goud waard zijn. De verbinding met kleine afdeelingen zooals de gevechtsbevei liging zal in den regel slechts radiografisch (indien er radiostations beschikbaar zijn) dan wel met ordonnansen worden onderhouden; de lijntelefonische verbinding vraagt onder dergelijke omstandig heden te veel personeel en materieel. Voor de verbinding met de gevechtsbeveiligingen kunnen ook de optische verbindingen indien het terrein het gebruik mogelijk maakt goede diensten bewijzen. Voor de organisatie van de infanterie-verbindingsafdeelingen is het nog van belang te bepalen, hoeveel assen er in den regel door een afdeeling zullen worden uitgelegd. Het Fransche ver bindingsvoorschrift geeft in pt. 168 aan, dat in den regel één as 23 per afdeeling voldoende zal zijn om in contact te kunnen blijven met de onderdeelen, doch geeft voorts aan, dat er voor een op zeer breed front opereerende afdeeling meer (hoofd- en nevenassen) noodig kunnen zijn het vestigt er daarbij de aan dacht op, 'dat een as niet altijd een telefoonlijn behoeft te bevatten. Het Duitsche voorschrift geeft in punt 81 aan, dat bij een meer stabiel karakter van het gevecht naar alle ondercommandanten lijnverbindingen moeten worden aangelegd. A. Bernay geeft in ,,DER RAHMEN" op blz. 34 aan, dat elke compagnie in voorste lijn moet worden verbonden. Het Nederlandsche verbindingsvoor schrift geeft in pt. 82 aan, dat de organisatie en de uitrusting der divisie-verbindingsafdeelingen in Nederland zijn gebaseerd op twee van een divisie-verbindingspost uitgaande divisieverbindings- Deze as bestaat dan echter uit eenige lijnen, zooals duidelijk uit •de bijlagen van dat voorschrift blijkt. 493

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 50