C. De verbindingsafdeeling van het H.K.V. Zooals reeds eerder is vermeld, heeft de Vb.A.V. tot taak om de verbinding tot stand te brengen (in stand te houden) tusschen de als operatieve groep ageerende divisie, de daarmede in nauwe samenwerking optredende frontgroep en vleugelbeveiliging en voorts met den C.L.V. en het A.H.K. Bovendien wordt er op gerekend, dat de Vb.A.V. in eerste instantie in aanmerking komt om de bij de lagere verbindings- echelons geleden verliezen aan te vullen. De Vb.A.V. zal zich slechts van haar omvangrijke taak kunnen kwijten door op zeer ruime schaal gebruik te maken van de bestaande telegraaf- en telefoongeleidingen van het P.T.T.-net, daarbij steunende op het personeel van den P.T.T.-dienst26) ontbrekende lijnen zullen met behulp van P.T.T.-personeel en -ma terieel zooveel mogelijk als (vluchtige) blanke dubbeldraadsgelei dingen zijn aan te leggenin afwachting van het gereedkomen van deze blanke geleidingen kan tijdelijk over korte afstanden 87 worden volstaan met door mobiele lijnploegen uitgelegde dubbel- draadsueldlcabelgeleidingen. Indien de omstandigheden zulks vorderen, zal rekening moeten worden gehouden met het vooruitschuiven van een verbindings- post, welke onderdeel uitmaakt van den commandopost van den C.V. (met zijn gevechtsstaf) Aangenomen wordt28), dat de formatie van de lijntelefoon- afdeeling van de Vb.A.V. zal kunnen worden vastgesteld op Commando pro memorie Stationspersoneel4 commandanten -f- 18 manschappen Lijnpersoneel4 commandanten 24 manschappen Totaal8 commandanten 42 manschappen echter op voorwaarde, dat daarnaast beschikt wordt over ten minste één compagnie lijnwerkers, samen te stellen uit P.T.T.- personeel. Naast de telefonische verbinding zal zijn te rekenen op reserve- (radio-) verbindingen met de lichte troepen, de divisie (operatieve 497 Hoewel deze verbindingen practisch onttrokken zijn aan het artillerie vuur van den vijand, zullen de normale veiligheidsmaatregelen (controle posten, lijnpatrouilles) niet mogen worden verwaarloosd men denke aan de mogelijkheid van het ontstaan van storingen door vliegtuigbommen en voorts aan sabotage. w) Gebleken is, dat de spreekgrens bij zorgvuldig aangelegde dubbel- draadsveldkabelgeleidingen op max. 30 km kan worden gesteldveilig heidshalve ware echter te rekenen op 15 a 20 km. Het is nml. niet goed mogelijk om, zonder een concreet geval in beschouwing te nemen, te berekenen welke minimum sterkte noodig is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 54