groep), de frontgroep, de vliegvelden en het A.H.K., terwijl over de noodige radiostations voor de verbinding met vliegtuigen zal moeten worden beschikt (Bijlage III). D. de verbindingsafdeeling van het A.H.K. Het A.H.K. reserveert de benoodigde bestaande lijnen, o.m. voor de verbinding met den territorialen cdt. West-Java, den territorialen cdt. Oost-Java, de vliegvelden, de oliehavens (gedeeltelijk telegrafisch, gedeeltelijk radio grafisch) het H.K.V., terwijl voorts als reserve op deze lijnverbindingen waar moge lijk van draadlooze middelen en ordonnansen wordt gebruik gemaakt. Buiten het voor de instandhouding van den dienst benoodigde P.T.T.-personeel zal wel met het volgende voor de bediening van de telefooncentrale van het A.H.K. kunnen worden volstaan 1 commandant 6 manschappen. Een becijfering van de voor de indeeling bij vorenaangegeven verbindingseenheden in aanmerking komende ordonnansen en radiotelegrafisten wordt aan meer bevoegde gezaghebbenden overgelaten. Het zal opgevallen zijn, dat in vorenstaand overzicht de ver bindingsbrigade 29) van het bataljon infanterie niet is genoemd de volgende redenen hebben hiertoe geleid. Bepaald is, dat de netten (telefoonlijnen) van de bataljons infan terie en de hoogere inlfanterie-eenheden principieel dienen te worden gescheiden, omdat de voertaal in beide netten verschil lend is, nml. Maleisch en Nederlandsch. Door deze netten te scheiden wordt dus de kans op vergis singen bij het overbrengen van berichten verkleind. (De regimentsverbindingssectie levert twee Europeesche telefonisten voor den bataljons-commandopost, waar zich dus het theoretisch eindpunt van de regiments-as bevindt). Bij den naderingsmarsch met de inleidende gevechten en een daarop volgenden vlot verloopenden aanval, wordt bij afdeelingen in eerste linie het gebruik van telefoonverbindingen als regel officieel niet mogelijk en door den korten afstand niet noodig geoordeeld (A.T.V. punt 93). De verbinding zal in deze gevechts- 28Voor de formatie wordt verwezen naar de betrekkelijke oorlogs tabellen. 498

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 55