phazen worden onderhouden door ordonnansen, als regel te voet, dan wel door optische seinmiddelen. Vooral met goede, lichte, weinig ruimte innemende electrische seinlampen, zullen in dit opzicht gelet op de als regel kleine afstanden ook in vlakke terreinen zeer goede resultaten kun nen worden verwacht. Wellicht zal het Duitsch „K. Blink"- apparaat in dit verband ook bij ons goede diensten kunnen bewijzen. Bij een minder snel verloopenden aanval en bij den aanval op stellingen zal tot het verbinden van de compagnieën in voorste lijn worden overgegaan. Art. 139 (1) van het A.T.V. II geeft voorts nog aan, hoe het onder bepaalde omstandigheden bij den aanval van voordeel kan zijn, de mortieren en zware mitrailleurs regiments- of bataljons- gewijze onder eenhoofdige leiding te brengen, mits het verband (c.q. de verbindingen) met de voorste afdeelingen van dien aard is (zijn), dat een snelle uitwisseling van berichten mogelijk is. Aangezien bij de zware infanteriewapens niet over lijnmate- rieel wordt beschikt, zal in dit geval een beroep op de bataljons- c.q. regiments-verbindingsafdeelingen moeten worden gedaan. Hoewel ook onder andere omstandigheden (meer in het bijzon der bij de verdediging) een zeer intensief gebruik kan (zal) worden gemaakt van de verbindingsmiddelen, is hier niet nader op ingegaan, omdat a. de hiervoren aangegeven hoeveelheden personeel volgens ervaring (bij de regiments-verbindingssectie) in het algemeen toereikend zullen zijn b. in den regel meer tijd beschikbaar zal zijn voor het tot stand brengen van de verbindingen c. normaal het terrein, waardoor de lijnen zullen worden gelegd, reeds in onze handen is, alle factoren, welke den inzet vereenvoudigen. Behalve de reeds genoemde bijlagen I, II en IV, zijn nog opge nomen de bijlagen III en V. Bijlage III geeft in groote trekken het materieel aan, dat in aan merking komt om bij de hiervoor ontworpen verbindingseenheden te worden medegevoerdbijlage V geeft enkele aan buitenland- sche reglementen, enz. ontleende gegevens weer, voor zoover deze mede gelet op het voorgaande voor den lijntelefoon- dienst van belang zijn. Bijlagen 499

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 56