worden bereikt door het vernielen van bruggen in 's vijands opmarschwegen. Bij de uitvoering van vorenvermelde taak zullen de paun. opvolgende weerstandslij nen innemen, welke een ruim schoots veld moeten hebben, teneinde, 'door op grooten afstand1 het vuur te openen, den vijand vroegtijdig tot ontwikkeling te dwingen. Nadert 'de vijand tot op zoodanigen afstand, dat gevaar voor ver nietiging ontstaat, dan wordt het gevecht afgebroken en bezetten de paun. zoo snel mogelijk een volgende weerstandslijn, welke op zoodanigen afstand van de voorgaande moet zijn gelegen, dat voldoende tijd beschikbaar is om zich voor te bereiden, den vijand wederom op grooten afstand onder vuur te nemen. Worden de paun., op vorenvermelde wijze optredende, door den vijand (bijv. door diens gemotoriseerde of gemechaniseerde troe pen) op de eigen stelling teruggedrongen, dan kan de A.B. hen gebruiken om buiten een der vleugels een gedekte opstelling in te nemen om van daar een krachtig vuur af te geven op nade rende af deelingen, teneinde den vijand te misleiden omtrent de breedte van het front, dan wel kan hij hen opnemen in de stelling om door het deelnemen aan het vuur op groote afstan den, den vijand zoo vroeg mogelijk tot ontwikkeling te dwingen. In het laatste geval kunnen zij, wanneer de voorste infanterie de stelling verlaat, deze actie krachtig met vuur steunen en daarna óf den verderen opmarsch des vijands vertragen óf zich zoo snel mogelijk naar de volgende stelling begeven. b. Riviergevechten. Daar de met een rivierverdediging belaste troepen meestal hun actie over een naar verhouding breed front moeten uitvoeren, kunnen de paun. dank zij hun groote snelheid hierbij door het houden van verkenningen, veelal belangrijke diensten bewijzen. Deze verkenningen zullen in de eerste plaats worden uitgevoerd op 's vijands oever, doch kunnen, bijv. op een niet aangeleunden vleugel, ook op den eigen oever plaats hebben. Treden zij op 's vijands oever op, dan zullen maatregelen moeten worden genomen om het terugkeeren op den eigen oever te ver zekeren worden amphibie-paun. gebruikt, dan kunnen deze maatregelen van eenvoudigen aard zijn. Meestal zullen in onze verhoudingen alle beschikbare paun. voor de verkenning noodig zijn. Is zulks niet het geval, dan kan de A.B. overwegen eenige paun. in reserve te houden als snel verplaatsbare vuurkracht, om deze zoo snel mogelijk tegen bedreigde punten in te zetten. c. Raids. Een „raid" kenmerkt zich door een zelfstandig, ver doorgezet aanvallend optreden, op grooten afstand van de eigen troepen- 515

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 74