macht. Een dergelijke actie kan bijv. plaats hebben: ter ver ontrusting van een legerend onderdeel, ter vernieling van bepaalde terreinvoorwerpen of inrichtingen of tot het maken van krijgs gevangenen. Het komt er hierbij op aan, goed bekend te zijn met de terreinomstandigheden, waartoe het actieterrein z.m. te voren door vliegtuigen of andere verkenningsorganen wordt verkend. Teneinde geen achterdocht te verwekken, moeten derge lijke verkenningen ook op andere punten plaats hebben. De groote afstand tot de eigen troepenmacht kan het nood zakelijk maken, dat speciale voorzieningen worden getroffen m.b.t. de verpleging. Deze voorzieningen kunnen bijv. bestaan uit het optstellen op tevoren vastgestelde punten van auto's met levens middelen en motorbedrijfsstoffenvoor de bewaking wordt een dekking, bestaande uit bereden troepen of infanterie op auto's, aangewezen. d. Het optreden tegen convooien. Voor het verrassend optreden tegen voncooien en soms ook tegen troepencolonnes kan vaak met succes worden gebruik gemaakt van de z.g. „muskietentactiek". Hieronder wordt het volgende verstaan. De paun. worden naar een gunstig punt op 'svijands flank verplaatst, van waaruit bij de verdere actie wordt opgetreden. Is een steunende groep toegevoegd, dan zal deze mees tal op genoemd punt een „basis" inrichten indeeling van mitrn. en enkele zware mitrn. is meestal noodzakelijk om voldoende zekerheid te scheppen, dat de basis zich kan handhaven en een veilige haven voor de paun. blijft vormen. De actie, welke van deze basis uit door de paun. wordt gevoerd, zal bestaan uit het verrichten van korte stooten en het den vijand uit voor hem onverwachte richtingen plotseling krachtig onder vuur nemen, daardoor verwarring stichtende en hem dwingende hiertegenover troepen af te zonderen. Zoodra dit doel is bereikt, trekken de paun. op de basis terug, teneinde zich voor te bereiden voor een dergelijk optreden op een andere plaats. Bij het in contact komen met een convooi kan veelal succes worden bereikt, door in de eertse plaats het hoofd van 'de colonne onder vuur te nemen, waardoor de mogelijkheid ontstaat de voorste voertuigen tot stil stand te brengen en aldus den weg te versperren. c. Het optreden in steden. Een eerste vereischte voor het optreden in steden is volledige bekendheid met de algemeene plaatselijke situatie het wegen net, de breedte der wegen, 'de bruggen, enz. Moet door een stad worden voorwaarts gegaan, dan geschiedt zulks in dezelfde formatie als voor het uitvoeren van verken ningsopdrachten is aangegeven, rn.d.v. dat de afstanden dikwijls 516

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 75