kleiner kunnen worden genomen. De verplaatsingen geschieden sprongsgewijze van kruispunt (van wegen) tot kruispunt; bij grooten afstand tusschen de kruispunten worden sprongen gemaakt van 3 tot 500 m. Teneinde inklimming te voorkomen, wordt gereden met een snelheid van 20 km per urn*. Bij het optreden in straten met hooge gebouwen dient er reke ning mede te worden gehouden, dat paun. niet naar boven kunnen vuren. Onder dergeijke omstandigheden rukken een of meer paun. voorwaarts onder dekking van achterwaarts opgestelde paun., welke door den grooteren afstand wel in staat zijn de bovenverdiepingen en het dak van genoemde gebouwen onder vuur te nemen. Stuiten de paun. op barricades, dan worden deze onder vuur genomen, teneinde eventueel daarachter opgestelde verdedigers te verdrijven. Daarna worden zij door de steunende groep (c.q. door een deel van de pau.bemanning) opgeruimd onder dekking van het vuur der paun., welke steeds aandacht blijven besteden aan de ter hoogte van de barricade gelegen huizen. Moet gedurende den nacht door de straten worden gepatrouil leerd, dan wel heeft een nachtelijke actie plaats, dan kan gebruik worden gemaakt van schijnwerpers om de straten, voorerven e.d. af te zoeken, of om de onder vuur te nemen doelen te beschijnen. Het optreden tegen verzetslieden. Bij het beteugelen van woelingen zullen paun. door hun uiter lijke verschijning, hun vuuruitwerking en hun snelheid indruk maken op de in verzet gekomen bevolking en daardoor krachtig medewerken bij het herstellen van orde en rust. Dank zij hun snelheid kan aan paun. een uitgebreid actieterrein worden toege wezen, waardoor besparing van troepen ontstaat. Zoowel in steden als daarbuiten kunnen paun. medewerken door het patrouilleeren in opstandige gebieden, dan wel door zelfstandig of in samenwerking met andere troepen, het verzet neer te slaan. De kenmerkende eigenschappen van dit optreden zijn: a. Nauwkeurige bekendheid met de strijdwijze van de verzets partij voorkomt vele moeilijkheden. b. Nauwkeurige bekendheid met het wegennet en de gesteld heid van wegen en bruggen is noodig, daar dikwijls in ter reinen met secundaire wegen zal moeten worden opgetreden. c. Veelvuldig zullen acties in steden plaats hebben. d. Daar geen rekening behoeft te worden gehouden met vijan delijke artillerie en anti-tankwapens, kan steeds krachtig, aanvallend worden opgetreden. e. De afstanden tusschen de onderdeelen kunnen kleiner zijn, dan die aangegeven onder III. 517

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 76