„Aan de Co's van I en II Legers. „Hoofdkwartier St. Avoid, 11 Aug. 1870, 19.00. „Het is niet onwaarschijnlijk, dat een belangrijk deel van ,,'s vijands krachten voorwaarts van Metz op den linkeroever „van de Fransche Nied staat. Een nauwere aansluiting van „de I en II Legers wordt derhalve noodig. „Zijne Majesteit de Koning heeft het volgende bevolen: „Het III A.K. in Faulquemont (10 km ZW. van St. Avoid, zal het steunpunt van deze samentrekking vormen. „Het I Leger marcheert morgen tijdig met twee korpsen „in de lijn BoulayMarange, en met een korps naar Bouche- „porne. Het II Leger schuift het IX A.K. naar Longeville „lès St. Avoid, naar welke plaats het II A.K., voor zoover „beschikbaar, aansluit. Het X A.K. rukt achter het III A.K. „op. Garde, IV en XII A.K. worden tegen den linkervleugel „van de hiervoren aangeduide opstelling zoo ver aangetrok ken, dat zij naar omstandigheden kunnen opsluiten, dan „wel den marsch in de richting van Nancy kunnen vervolgen. „De voorposten van het I Leger zijn in 't algemeen uit te „schuiven naar de Duitsche Nied. „Alle legerkorpsen laten de tweede afdeelingen der treinen „in de tegenwoordige rayons, waarbij de wegen geheel vrij „te maken. „De Hoofdkwartieren van beide Legers voor morgen „dadelijk naar hier melden. Uit dit bevel blijkt, dat Von Moltke beide legers nader wilde doen aaneensluiten, maar ook, dat hij zijn oorspronkelijke denk beeld, dat Bazaine toch naar de Maas zou afmarcheeren, niet had prijs gegeven, weshalve hij het Ille Leger rustig liet verder gaan en drie korpsen van het He Leger (Garde, IV en XII) wel nabij bracht, maar in het midden liet of zij hun marsch naar het Westen al dan niet zouden voortzetten. Hij was dan tegenover Metz in elk geval 6 korpsen sterk en dus voorloopig tegen een aanval van Bazaine opgewassen. Mocht Bazaine deze 6 korpsen op 12 of 13 Augustus met ongeveer gelijke krachten aanvallen, dan zou hij nooit een beslissing kunnen bevechten en tevens elke kans op ontkomen in Westelijke richting hebben vergooid. Ik vind het besluit zeer juistDe oritiek, vooral de Fransche, is scherp afkeurendVon Moltke hinkte op twee gedachten zegt men en stelde daardoor zijn Noordelijke legerhelft bloot aan een echec. Ik meen dat dit niet juist is Von Moltke heeft de kracht van de eigen troepen en de besluiteloosheid in 's vijands leiding recht doen wedervaren, zonder al te veel te wagen. Hij heeft Bazaine belet om ten Oosten van Metz een partieel succes te bevechtenhij heeft hem tevens belet om daarna nog in Weste lijke richting te ontkomen. Had hij zijn eerste denkbeeld geheel 450

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 7