523 heden zijn er daarom niet minder om. De voorzieningen in de bases, de inrichtingen van transportschepen en de organisatie van den transportdienst tusschen Italië en O. Afrika op zoodanige wijze, dat handel en scheepvaart geen overlast ondervonden des te noodzakelijker na de inwerkingtreding van de Sancties alsmede het aandeel in de sanitaire maatregelen door inrichting van een achttal hospitaalschepen en een tweetal vrieskamer- schepen, e.e.a. gepaard met de paraatheid, welke was geboden door de gespannen internationale verhoudingen, hebben ook van de marine een groote krachtinspanning geëischt. Suggestieve grafische-voorstellingen geven een indruk van de aantallen vervoerde manschappen, dieren, voertuigen en tonnen goederen, alsmede van de gecharterde tonnage. Kunnen wij de verrichtingen van de luchtstrijdkrachten op het gebied van haar gevechtstaak alsook ten aanzien van de verpleging van de troepen als bekend veronderstellen, weinigen zullen zich hebben gerealiseerd, welke moeilijkheden aan de uitvoering verbonden waren, vooral m.b.t. de noodza kelijke voorbereidingen. Ook dit wordt in groote trekken duidelijk gemaakt. Het laatste hoofdstuk wijdt de schrijver aan de wijze, waarop den troepen het noodige werd toegezonden alsmede aan de geneeskundige voorzieningen. Wel hebben de Italianen zich gespiegeld aan de door de Engelschen opge dane ervaring „A colonial war is a surgeons war"; zoo hebben de hygië nische maatregelen zich niet alleen bepaald tot de troepen met hun aanhang, doch zich waar mogelijk ook uitgestrekt over de Inheemsche bevolking. Strenge keuring, vaccinatie, inenting tegen typhus en cholera vóór het vertrek uit Italië, voortdurende controle van voeding en dranken, vooral van drinkwater, de voorzieningen in de bereiding hiervan, bestrijding van malaria, niet alleen door kinineverstrekking doch in de eerste plaats door demping van moerassen en het verwijderen van begroeiingen, voorkoming van opeenhoopingen van groote menschenmassa's alsmede onmiddellijke onderdrukking van onder de bevolking geconstateerde besmettelijke ziekten vormden de maatregelen, met behulp waarvan het Italiaansche leger is beschermd tegen den onzichtbaren vijand, die zoo menige expeditionnaire macht meer verliezen heeft berokkend dan de gewapende tegenstanders. Samenvattend ontkomt men niet aan den indruk, dat het Italiaansche volk in O. Afrika een prestatie heeft geleverd, welke ook den meest verstokten politieken tegenstander niet anders dan eerbied kan afdwingen. Sch. 7. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. De S. B. mortieren van 6 0 mm in de, Fransche koloniën. In de Revue des Troupes coloniales van Febr. '37 schrijft kapitein J. Souchard omtrent vorenvermeld wapen het volgende De invoering van den mortier S.B. van 60 mm verschaft aan de inf. een licht en krachtig offensief krombaan-vuurwapen. De 60 mm mortier is een lichtere uitgave van den mortier van 81 mm het wapen weegt 18 kg zonder hulpmiddelen om te vuren en zonder transportmiddelen. De ballis tische eigenschappen zijn goednauwkeurig, stabiele opstelling, machtig vuur. Tactisch vullen zij op gelukkige wijze de leemte tusschen de handgranaat en den mortier van 81 mm een goede uitwerking zullen zij hebben op afstanden van 100 tot 1000 m, terwijl zij zeer gemakkelijk op het gevechtsveld zijn mede te voeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 82