530 onder vuur mogen worden genomen. Het verband tusschen de inf. en de haar steunende art. projectielen is echter wel te onderhouden. S. ziet als taak van de mitr. niet het ondersteunen, maar het beschermen van den aanval. Een vuurbasis acht hij wel noodig, maar met het doel de uitgangs stelling onder alle omstandigheden in eigen handen te houden. Na den inzet van den aanval hebben de mitrn. van de vuurbasis tot taak de verdedigende mitr. in tweede linie te bevuren. Ons komt het voor, dat deze voor den aanvaller onzichtbare wapenen zeer veel munitie vergen; de vraag komt op, of de daarvoor vereischte inspanning niet beter t.b.v. de aanvalswapenen (de mrtn.) kan worden besteed. S. bestrijdt vervolgens de meening, dat de lt.mitr. daadwerkelijk het voorwaartsgaan der inf. zou ondersteunen hetgeen o.i. veel te sterk is uitgedrukt de kogelregen, welke vnl. in de laatste phase voor den storm aanval door deze wapens op den verdediger kan worden uitgegoten, moet toch wel een zij het niet volkomen-neerdrukkend vermogen hebben. Erkend dient echter te worden dat de voornaamste taak van den lt.mitr. begint bij het binnendringen. De rol, welke het mortier in den aanval speelt, is te onderscheiden in 4 gedeelten. Ie. Het ontlasten van de direct steunende art. van het bevuren van de doelen, welke zeer nabij de eigen voorste inf. zijn gelegen. 2e. Het bevuren van de doelen, welke tegen het vlakbaanvuur van het veldgeschut gedekt liggen. 3e. Het neutraliseeren van de vij.autom. wapens, welke eerst gedurende den loop van het gevecht ontdekt worden. 4e. Het, zij het ook in beperkte mate, opheffen van de onvolkomendheden van het begeleidende art.vuur. (S. denkt hier aan het geval dat een vuurwals een vij. weerstandskern onvoldoende heeft geneutraliseerd). Het beginsel moet zijn de mrtn. in handen van den bat.cdt. De cie.cdt. is te veel in beslag genomen door den strijd van zijn manschappen, dan dat hij voldoende aandacht zou kunnen besteden aan een wapen dat tot op 2000 m afstand zijn werking kan doen gevoelen. Wel is het gewenscht, dat in de cie. een of twee mortieren van klein kaliber aanwezig zijn „a régler des incidents de détail". De reg.cdt. behoeft de beschikking over eenige mrtn. ten einde het batal jon met de zwaarste taak nog te kunnen versterken. S. wenscht per cie. 2 mrtn. van 60 mm bat. 2 sien. a 2 mrtn. van 81 mm reg. idem. Het anti-vew.geschut behoort niet direct bij de aanvallende inf. Zijn taak is den aanval te beschermen tegen een tegenaanval van vechtwagens en moet dicht achter de voorste linies een opnamestelling vormen, teneinde den vij. vechtwagens het doordringen te beletten. De zw.inf.wapenen vormen tezamen een onmisbaren steun en aanvulling voor de art. De voornaamste steun bij den aanval wordt echter door het art.projectiel en den vechtwagen gegeven. Allgemeine Schweizerische Militarzeitung. nr. 3. „Was wir Schweizer aus dem spanischen Bürgerkrieg lemen mussen". Een in Spanje levende Zwitser zegt hier van o.m. Bomaanvallen door vlieg tuigen hebben een geringere moreele uitwerking dan een art. bombarde ment. Een art.bombardement op een stelling wordt dan ook niet meer door een vlg.bombardement gevolgd. De kunst is de samenwerking tot stand te brengen tusschen inf., art., tanks en vlgn., deze laatste bewapend met mitrn., welke in scheervlucht worden afgevuurd. Het art. en vlg.bombar dement in steden heeft uitgewezen, dat de kelders onvoldoende beschutting

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 89