opgegeven en niet de Garde, IV en XII A.K. van het He Leger hun oorspronkelijke taak mede doen behouden, dan zouden deze korpsen op den 16en Augustus niet ver genoeg over de Moezel zijn gevorderd om door hun potentiaal den slag van VionvilleMars la Tour tot een Duitsch succes te maken, dat Bazaine er toe bracht op 17 Augustus keert te maken en naar Metz terug te keeren. Den 12en Augustus kreeg Von Moltke den indruk dat Bazaine zijn voornemen om Oost van Metz weerstand te bieden had opge geven, zoodat het er nu op aankwam om, zoodra de Fransche troepen door de vesting zouden teruggaan, hun afmarsch te ver tragen en de ten Zuiden over de rivier trekkende Duitsche korp sen voort te stuwen. Deze denkbeelden legde hij vast in zijn directive van 12 Augustus. „Aan de Co's van I, II en III Legers. „Hoofdkwartier St. Avoid, 12 Aug. 1870, 16.30. „Voor zoover de binnengekomen berichten laten overzien „is 'svijands hoofdmacht op den terugtocht door Metz over „de Moezel. „Zijne Majesteit de Koning beveelt „Het I Leger rukt morgen den 13en Augustus naar de Fran- „sche Nied, gros in de lijn TennschenPange (ongeveer N. „Z. aan de Oostzijde van Metz. SI.) en beveiligt het station „van Courcelles. Cavalerie heldert op tegen Metz en over schrijdt de Moezel benedenstrooms. Het I Leger dekt „tevens de rechterflank van het II Leger. „Het II Leger rukt op naar de lijn BuchyChateau Salins „(op ongeveer 20 km Oost van de Moezel beZ. Metz. SI.) „en schuift voorposten uit naar de Seille het tracht zoo „mogelijk de rivierovergangen bij Pont a Mousson, Dieu- „louard, Marbache, enz. te vermeesteren. Cavalerie heldert „op tot aan gene zijde van de Moezel. „Het III Leger zet den opmarsch naar de lijn Nancy „Lunéville voort. Over zijn verdere taak zal in de eerst volgende dagen worden beslist. „De treinen kunnen tot Moezel en Meurthe overal de „korpsen volgen. „Het Groote Hoofdkwartier van Zijne Majesteit den Koning „is van morgen 17.00 af te Herlingen. Tot 14.00 berichten „naar hier. Ook dit bevel is zwaar becritiseerdachterafMen verwijt Von Moltke, dat hij het He Leger nu scheidt van het Ie Leger, dat hij de taak van de cavalerie niet preciseert, dat hij gezien de frontlijn van het He Leger nog niet het plan van een groote omtrekking Zuid van Metz openbaart. Dit alles schijnt mij onbil- 451

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 8