533 De R.d'Art. van Feb. geeft nog een Poolsche meening weer betreffende de vraag kanon of houwitser. Daar verticale doelen thans weinig meer voorkomen, behalve op kleine afstanden (vewn., paun.), in welk geval beide geschuttypen gelijk staan, het gk.vuur aan waarde heeft ingeboet, de stellingkeuze eenvoudiger is en de gescheiden lading noodgedwongen ook bij het vlakbaangesehut moest worden ingevoerd, de moderne rieht- systemen het laden echter onafhankelijk hebben gemaakt van het richten en tenslotte de grootere vuursnelheid van het kanon zelden tot haar recht komt, daar men het materieel moet sparen en zuinig dient te zijn met munitie, geeft S. de voorkeur aan den hw. en tevens aan het kal. van 7,5 boven dat van 10 cm. De merkwaardige kaliberkeuze wordt verklaard door den wensch, over een zoodanig lichten vuurmond te beschikken, dat indeeling bij de bereden- en rijdende art. mogelijk wordt en is derhalve een uitvloeisel van de heerschende terreinsomstandigheden. Een duidelijk overzicht van de thans bestaande en gedeeltelijk inge voerde typen inf. geschut wordt gegeven in Entwicklung der Infanterie- geschütze in fremden Staaten (kap. Wolf; D.W. van 7,14 en 21 Jan.). Tenslotte wordt belangstellenden in de constructie van mechanische tijd— buizen gewezen op de artikelen M.Z. contra B.Z. (Ir. Wenniger in W.T.M. Jan.) en Mechanical time fuzes (Luit. kol. Booton in A.O. Mrt./April). Optreden. In Pour hater 1'intervention de l'A./D.I. (B.B.S.M., Feb.) onderzoekt kol. Verhaegen aan de hand van een toepassing op de kaart de door kol. Melen gepropageerde ideeën (zie I.M.T. '37, blz 57). S. komt tot de slotsom, dat deze zeer juist zijn, hun toepassing veel tijd doet winnen en daardoor een groote verbetering beteekenenin zijne beschouwingen legt kol. Verhaegen nog den nadruk op de tf.vbn. Kap. Ondarza behandelt hetzelfde onderwerp in A.R. Feb. (Erster Ar tillerie- einsatz)De eerste inzet van de art., welke gebaseerd is op de gegevens, verkregen tijdens de door den art.cdt. gelaste verkenningen, en waarvan het welslagen van het eerste gevecht afhangt, is vooral dan moeilijk, indien de art. over twee colonnes is verdeeld. Hoe licht toch kunnen de bij de nevencolonne ingedeelde bijn. niet zoodanig worden ingezet, dat zij wel die colonne kunnen steunen, doch niet in staat zijn, steun te verleenen aan het geheelDit is slechts te voorkomen, indien de reg.cdt. over doorloopend werkende vbn. beschikt. De tf. is daartoe ongeschikt het aantal storings mogelijkheden neemt door de mechanisatie en motorisatie hand over hand toe. (Luit. kol. Thurnburn schrijft hetzelfde in Some aspects of mechanisation; J.R.A. Jan.). Hij voegt er aan toe, dat de motorisatie ook wel verbeteringen heeft gebracht voor den tf.dienst, nml. in den vorm van de reeds in D. ingevoerde lijnslagauto omtrent het gebruik hiervan werden door Luit. Ködel gegevens verstrekt in Einsatz des Nachrichtenzuges einer motorisierten schweren Abteilung auf Grund der bisherigen ErfahrungenA.R. Jan.). Radiotelefonie moet de oplossing brengen en waarborgen, dat het reg. één tactisch geheel blijft gelijk de afd. een technische eenheid dient te zijn. In Gliederung, Marsch und Einsatz motorisierter schwerer Batterien (A.R. Maart) geeft mj. Kruse beschouwingen, welke evenzeer gelden voor andere dan de in den titel genoemde bijn. Het artikel bevat een uitgebreide opsom ming van alle zaken, welke in verschillende gevallen kunnen worden bevolen en verhandelingen over wat op verschillende tijdstippen moet worden gelast, geheel achterwege dient te blijven dan wel eerst later moet worden bevolen. Op deze echt D. „Gründlichkeit" vestigt kap. de Tarlé de aandacht in Apercus sur le groupe d'art. de camp. allemand Rd'Art. Feb.), waarin hij de serie artikelen onder de loupe neemt, welke in de A.R. verschijnen over het optreden van en de handelingen binnen de D. afdn. div.art. S. komt tot de conclusie, dat de D. en Fr. samenstelling van den afd.st. en de werk wijze in de afd. elkaar niet veel ontloopen, doch is van meening, dat in D. terecht veel aandacht wordt besteed aan kleinigheden bijv. hoe kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 92