534 men bij regen in het open veld het planchet gebruiken wie zorgt voor de oplegging, en de verstrekking van de kaarten wie houdt de vuurkaarten bij en hoeveel die echter, willen zij niet tot moeilijkheden leiden tevoren behoorlijk moeten worden overdacht. Een behartenswaardige wenk, ook voor anderen dan Fr. artilleristen Sch. Luchtverdediging. C.A.J. Jan./Febr. 1937 Antiaircraft Defense in the combat zone by It. col. J. B. Crawford. S. wijst er op, dat als gevolg van de veel heerschende opvatting, dat in een toekomstigen oorlog de steden, industriecentra en belangrijke punten in de aan- en afvoerlijnen de hoofddoelen zullen vormen voor de bombar - dementsvlgn., veel aandacht wordt besteed aan de luchtverdediging van objecten in het achterland en weinig aan de luchtvdd. in de gevechtszone. Hij verwacht echter, dat nadat in den aanvang wellicht in hoofdzaak luchtbombardementen op dln. in het achterland zullen worden uitgevoerd al spoedig alle beschikbare middelen zullen worden ingezet tegen het vij .leger. Met het oog hierop moeten de cdtn. van de verschillende eenheden maatregelen voor de luchtvdd. treffen waarbij er rekening mede moet worden gehouden, dat het tegengaan van de vij.luchtvk. dikwijls belang rijker is dan het tegengaan van vij .bombardementen. Er zal door den cdt. een luchtverdedigingsplan moeten worden opgemaakt waarbij de actieve luchtverdedigingsmiddelen (ld.art., ld.mitrn., jvlgn.) zich moeten aanpassen aan de passieve (uitvoeren van nachtmarschen, maskeering, gebruik maken van bosschen en groote steden, verspreiding der onderdeelen)Wanneer bijv. een belangrijke reserve is opgesteld in een dicht bosch waardoor zij volkomen is onttrokken aan de wg. uit de lucht, is het niet alleen onnoodig deze reserve ook nog door ld.art. te doen beschermen doch kan het met het oog op de geheimhouding zelfs gewenscht zijn de mn. te verbieden overvliegende vij.vlgn. onder vuur te nemen. T.a.v. het gebruik van de ld.art. wijst S. er op, dat het onjuist is, het geen in Amerika nog veelal het geval is te meenen, dat de bij een leger of legerkorps ingedeelde ld.art. onder de bevelen behoort te staan van den A.C. Wanneer men de opdn. van de ld.art. nagaat, komt men volgens S. tot de conclusie, dat „there is absolutely no connection between field- artillery and antiaircraft artillery other than that they have both been called artillery". De ld.rt. behoort rechtstreeks onder den leger- of leger - korpscdt. te staan terwijl met het oog op het opmaken van het luchtverde digingsplan in den staf een officier aanwezig moet zijn, die van advies kan dienen inzake alle luchtverdedigingsaangelegenheden dit zou de cdt. van de ld.art. kunnen zijn. In L.W. 1937 nr. 1 verscheen onder den titel Die Flugabwehr eines Verban- des in See een vertaling uit het Russisch (van Von Wydrjakow) waarin de marschformaties, het gebruik van de luchtafweermiddelen, het ontwijken van bombardementen en het gebruik van nevel worden besproken. T.a.v. de mogelijkheid om reeds afgeworpen bommen te ontloopen verwijst S. naar de berekeningen van den bekenden Franschen ingenieur De RougeronDeze deskundige (De R. is verbonden aan het Fr.ministerie van luchtvaart) komt tot de conclusie, dat linieschepen zooals de Nelson, zelfs wanneer de bom men van een hoogte van 5000 m worden afgeworpen, deze niet kunnen ontwijken. Op kruisers met een snelheid van 30 zm. wordt de trefkans in de verhouding van 10 1 verminderd en op torpedobooten met een snel- Zie l'Aviation de bombardement par C. Rougeron Tome II blz. 100 105.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 93