535 heid van 40 zm. in een verhouding van 160 1 d.w.z. dat op een torpedo- boot in dezelfde omstandigheden 160 X zooveel bommen moeten geworpen worden om dezelfde trefkans te krijgen als op een linieschip. Het ernstigst bedreigd worden dus de langzaamste schepen. Deze moeten daarom door andere schepen, die ruim zijn voorzien van Id.art. en ld. mitrn., worden beschermd 1). Van het gebruik van nevel verwacht S. niet veel daar le. voor het leggen van een nevelscherm veel tijd noodig is 2e. de nevel het schieten van de Id.art. bemoeilijkt 3e. een beperkte verneveling (bijv. alleen boven het schip) geen bescherming geeft doch het dl. juist aanwijst. Wanneer men tijdig gereed wil zijn met het uitleggen van een nevel- scherm, moet de vij .bomaanval 5 tot 10 min. tevoren zijn gemeld. Tenslotte wordt er op gewezen, dat waar vroeger de luchtafweer op de schepen in hoofdzaak was ingesteld op het bevuren van dln. op groote hoogten, bij de moderne schepen meer aandacht wordt besteed aan het bevuren van dln. op geringer hoogten. Zoo is het Eng.slagschip Nelson bewapend met 6 stukken van 10.2 cm ld. en 26 wapens van kleiner kaliber. M.W. nr. 38. De Fransche oud-vlieger Fillion stelt voor om bij de lucht- vdd. „luchtbommen" te gebruiken, welke aan kleine balonnen bevestigd, tot de hoogte waarop de bommenwerpers worden verwacht, kunnen worden opgelaten. De bommen moeten ongeveer 50 kg springstof bevatten. Door de bommen tot ontsteking te brengen ontstaan groote luchttrillingen waar van de aanvliegende vlgn. veel hinder zullen hebben waardoor minstens het moreel van de bemanning zal worden geschokt. Oberst a.D. Nagel geeft in het M.W. nr. 35 een overzicht van het gebruik van ballonversperringen (Das Problem der Luftsperren im Ausland). Als gevolg van de toegenomen snelheden van de moderne bommenwerpers waardoor de jagers dikwijls te laat zullen komen hebben deze vspn. weder aan waarde gewonnen. Vooral in Engeland wordt den laatsten tijd weer veel aandacht besteed aan dit luchtverdedigingsmiddel in het bijzonder bij de vdd. van belangrijke aan of dicht bij de kust gelegen objecten. Luchtvaartnieuws. In Betrachtungen über den Lujtkrieg (M.W.R. Maart 1937) geeft mj. Herhudt von Rhoden een beschouwing over de beteekenis van de bestaande lucht verbindingen voor het gebruik van de luchtstrijdkrachten in oorlogstijd. S. verdeelt de aarde in een aantal „geopolitische" gebieden. Zoo beschikt Engeland over het gebied begrensd door den veelhoek Londen—Z. Afrika— SingaporeHongkongIndiëLonden met een uitlooper naar Canada. Binnen dezen veelhoek heeft Engeland een groot aantal operatiebases aangelegd voor zijn marine en luchtmacht, welke zijn verbonden door hulpsteunpunten. Hierdoor is het mogelijk snel de luchtmacht op elk gewenscht punt samen te trekken. Het zwakke punt vormt de verbinding EngelandCanada. In dit verband kan er op worden gewezen, dat volgens het M.W. nr. 39 in Canada met Rijkssteun een luchtverkeersmaatschappij is opgericht, welke het lucht verkeer in Canada zal verzorgen. De Regeering zorgt voor de grondorgani- satie terwijl zij tot 1940 de verliezen voor haar rekening neemt. Eind 1937 1) Volgens een bericht voorkomend in hetzelfde tijdschrift worden 5 Eng. kleine kruisers, die eind 1936 buiten dienst zouden worden gesteld tot „luchtafweerschepen" omgebouwd hetgeen een jaar geleden met nog twee andere kruisers is geschied. Volgens een artikel in „The Times Trade and Engineering" van Mei 1937 zijn in Canada reeds 96 vliegvelden aanwezig terwijl er nog 94 zullen worden aangelegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 94