651 met als gevolg dat er groote oneenigheid bestaat onder de deskundigen over de practische waarde der geslachtsziektenprophylaxis. De ervaringen in het Portugeesche leger nu hebben aangetoond, dat de minder bevredigende resultaten der bestrijding van venerische ziekten in enkele legers moeten worden toegeschreven aan ondoelmatigheid of minder juiste toepassing der gebruikte methode. Wil de bestrijdingsmethode tot het gewenschte doel voeren, dan dienen de volgende vier cardinale punten in het oog gehouden te worden le. de propaganda, 2e. de controle, 3e. correctiemaatregelen op tekortkomingen inzake de prophylaxis, 4e. de keuze van het ontsmettingsmiddel. Zonder uitzondering zijn de deskundigen het eens over de groote waarde der propaganda. Bij de Portugeesche marine heeft zij na de instelling der zoogenaamde „cabines sanitaires", de reinigingskamertjes ten onzent, zonder straffen het geslachtsziektecijfer doen dalen van 40 op 10°/oo. Maar toch heeft in het jaar 1934 nog 54 °/oo der totale sterkte van de Portugeesche marine een venerische infectie opgeloopen. In Frankrijk werden de reinigingskamertjes, in 1907 ingesteld, wegens gebrek aan belangstelling van de zijde der soldaten, kort daarop weer opgeheven. Gedurende den wereldoorlog in eere hersteld, is het jaarlijksch aantal ontsmettingen, in het begin 55.000 per jaar, thans wederom gedaald tot beneden de 6.000. Ferrabouc meent dat de Franschman een zekere dégout tegen de ontsmettingstechniek heeft, en dat daarom het systeem weinig in de Fransche mentaliteit past. De Saavedra gelooft dat niet. Volgens hem is de gedeeltelijke mislukking van de geslachtsziekteprophylaxis in Frankrijk te wijten aan het ontbreken van den voornamen factor „straf" in het Fransche systeem. Verder zijn geregelde medische controles onmisbaar tot het opsporen van hen, die uit vrees voor straf hun ziekte verbergen. Deze medische controle mag zich echter niet alleen hiertoe, en tot een behoorlijk gebruik der reinigingskamers beperken, doch dient ook de infectiebronnen zooveel mogelijk op te sporen en onschadelijk te maken. De Saavedra wijst er voorts op, dat in de meeste reglementen betreffende de voorkoming van geslachtsziekten de periode niet aangegeven wordt waarbinnen, met een behoorlijke kans van slagen, de ontsmetting moet hebben plaats gehad. Hij geeft als uitersten termijn drie uur na den bij slaap op. Veel mislukkingen schrijft hij toe aan te late ontsmetting. Zoo bijvoorbeeld bij de Duitsche marine, waar de ontsmetting pas den volgenden morgen pleegt te geschieden. Tenslotte geeft de schrijver een beschouwing over een aantal desinfectie- middelen in zalf- en vloeistofvorm, de techniek der ontsmetting en eenige statistische gegevens, waaruit moet blijken dat een nauwkeurige toepassing van het systeem, vooral wat de details betreft, conditio sine qua non is voor een succesvolle bestrijding der geslachtsziekten. Aan het gebruik van tubes met zalfvormige ontsmettingsmiddelen vindt hij het nadeel verbonden dat de controle op een behoorlijk gebruik zoo moeilijk doorvoerbaar is, en bepaalde typen soldaten er handel in kunnen gaan drijven. Revue Vétérinaire Militaire,, Maart 1937. In dit tijdschrift wordt melding gemaakt van een onderzoek van G. Ramon over het immuniseerend effect van mengvaccins waarin, tegen het vooral van Duitsche zijde verdedigde standpunt in, de opvatting verdedigd wordt dat door het mengen van vaccins de werking daarvan niet zou verminderen, maar integendeel het immuniseerend effect van elk der samenstellende componenten zou stijgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 101