652 Wij zouden hier dus iets voor ons hebben, wat in de pharmacologic alge meen als potentiëering wordt aangeduid. Dit vraagstuk is om voor de hand liggende redenen voor het K.N.I.L. van het allergrootste belang, maar voorloopig zijn door den nevel der al te subjectieve en vaak onvoldoend gefundeerde opvattingen heen, de ware verhoudingen nog te onduidelijk om conclusies toe te laten. S. 8. VAN HEX WERELDTOONEEL. 's Werelds belangstelling was in de maand Juni in de eerste plaats gericht op de gebeurtenissen in en om Spanje. Het verlies van gnl. Mola na gnl. Sylvestre de tweede nationalistische aanvoerder, die door een vliegtuigongeval het leven het den bevelhebber over de troepen in het N., had geen invloed op den zegevierenden opmarsch naar Bilbao, welke na verovering van die stad werd voortgezet in de richting van Santander. Het offensief, hetwelk de regeering ten N. van Madrid beloofde in te zet ten ter ontlasting van den op de Basken uitgeoefenden druk, laat nog steeds op zich wachtende evenwichtstoestand in de omgeving van de hoofdstad bleef gehandhaafd. Ook ter zee had eenige actie plaats, voor namelijk tegen roode of ten behoeve van de roode partij varende koopvaardij schepen. Wat betreft de zeestrijdkrachten is de balans, welke door het zinken van de „Espana" naar regeeringszijde dreigde over te slaan, weer in even wicht gebracht doordat thans de „Jaime" door onopgehelderde oorzaak vrij wel verloren schijnt te zijn gegaan. De reeks internationale incidenten werd nog in de laatste dagen van Mei voortgezet met een bomaanval op de „Deutschland", hetwelk Duitschland „afwikkelde" door een bombardement van Almeria en het, tezamen met Italië, uittreden uit de non-interventie- commisie. Na eenige besprekingen, waarbij genoemden staten door Frank rijk en Engeland de garantie werd gegeven voor een gezamenlijk optreden van alle bij de non-interventie betrokken mogendheden in geval van een vijandige actie, traden Hitler en Mussolini weder tot de commissie toe, om zich weder even prompt terug te trekken, toen de garandeerende mogend heden niet bereid bleken tot een onmiddellijke actie n.a.v. den torpedo- aanval op de „Leipzig". Hoewel Duitschland er dit maal van heeft afgezien, het recht in eigen handen te nemen, is er toch een zekere spanning ont staan doordat aan Engeland en Frankrijk het voornemen werd toegeschreven, zonder goedkeuring van de andere partij maatregelen te treffen voor het stoppen van het thans aanwezige gat in het bewakingscordon. Een direct gevolg van deze spanning is, dat het bezoek van Von Neurath aan London, waarvan men zoowel aldaar als te Berlijn hooggespannen ver wachtingen had, voor onbepaalden tijd is uitgesteld. Neville Chamberlain, de min.president van het na het heengaan van Baldwin gereconstrueerde kabinet, aanvaardde zijn taak derhalve niet onder gunstige omstandigheden. Uit zijn parlementaire rede sprak intusschen een zoodanige geest, dat zij zelfs in Italië een goede pers had, hetgeen na de philippica's, welke den laatsten tijd door Mussolini, niettegenstaande de op het sluiten van de Gentlemen's Agreement gevolgde verbetering van de onderlinge betrek kingen, voornamelijk tegen Engeland werden gericht, heel wat wil zeggen. Behalve Engeland en Nederland zagen ook Frankrijk en Japan een nieuw kabinet verschijnen. Nadat Blum het leven van zijn ministerie met enkele dagen had weten te rekken door de communisten te bewegen booze tongen beweerden, ten koste van verdere concessies van hun aanvankelijk gekoesterd verzet af te zien, bracht de Senaat hem ten val door vérstrekkende volmachten te weigeren. Hoewel het aantal persoons-

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 102