onafhankelijkheid en initiatief vorderdede Sachs. Kroonprins (C. van het XII A.K.) had in 1866 tegen de Pruisen de bewijzen van zijn energie geleverd, en scheen hem meer geschikt dan Prins AUGUST van Wurttemberg (C. van het Garde A.K.). Persoonlijk zegt men - koesterde FRIEDRICH KARL weinig sympathie voor dezen Prins en zijn mooie legerkorps Wij kunnen hier al dadelijk vermelden, dat toen Prins FRIED RICH KARL van het werkelijke standhouden der Franschen in de stelling W. van Metz op de hoogte kwam, hij met ontembare energie alles in het werk heeft gesteld om zijn onjuiste aan vankelijke maatregelen te herstellen. Inzicht van het Gr.Hd.Kw. in den toestand. Te 8.00 was men in het Gr.Hd.Kw. van meening, dat 's vijands hoofdmacht op Metz was teruggegaan en Noord tot Amanvillers reikte derhalve werd aan het He Leger bevolen niet meer zoo ver uit te halen als was gemeld. Maar zeker weten deed men in Flavigny nog niets. Het Hd.Kw. van het Ie Leger was op dat uur op weg naar Gravelotte, dat van het He Leger bij Vionville geen der drie hoofdkwartieren was dus op de juiste plaats, omdat geen van hen feitelijk voldoend omtrent den vijand was ingelicht. Te 9.30 was de toestand nog niet veel duidelijker geworden en meende het Gr.Hd.Kw. dat de vijand zich in de richting van Briey bewoog maar zekerheid daaromtrent had men niet, en scheen men ook niet te kunnen erlangen. Tegen 10.00 kwam bericht, dat de vijand met sterke krachten besloten scheen den strijd aan te nemen, en wel van het Bois des Genivaux uit (op de schets O. van de lijn MalmaisonVernéville. Ingevolge dit laatste bericht werd nu te 10.30 het aanvalsbevel uitgegeven Het luidde aldus „Naar aanleiding van de binnengekomen berichten kan „worden aangenomen, dat de vijand tusschen Point du Jour „(op de schets 700 m ZO. van St. Hubert) en Montigny la „Grange wil standhouden. „Vier Fransche bataljons zijn het Bois des Genivaux bin nengerukt. „Zijne Majesteit is van oordeel, dat het doeltreffend zal „zijn het XII A.K. en het Garde A.K. in de richting van „Batilly te doen oprukken, om, mocht de vijand naar Briey „afmarcheeren, hem bij St. Marie aux Chênes op te vangen „mocht hij op de heuvels blijven, hem van Amanvillers uit „aan te grijpen. „De aanval zal gelijktijdig worden uitgevoerd „door het I Leger van het Bois de Vaux en Gravelotte uit „door het IX A.K. tegen het Bois de Genivaux en Vernéville; „door den linkervleugel van het II Leger van het Noorden uit. „Von Moltke." 564

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 12