Met dit beroemde bevel werd over Frankrijks lot beslist. Want alvorens het stuk nader te behandelen, willen wij er op wijzen, dat de slagen bij Gravelotte en St. Privat een strategische operatie vormden, waarbij het er bij wijze van spreken niet meer op aan kwam, dat de tactische uitvoering hoogst ernstig werd verbroddeld. Von Steinmetz' Ie Leger heeft natuurlijk onbewust alles en alles gedaan om den slag bij Gravelotte te doen mislukken; de verkeerde opstelling van het Gr.Hd.Kw., de ernstige fouten bij de rechtszwenking van het He Leger gemaakt, de aanval van het Garde A.K. op St. Privat, kortom, niets is nagelaten aan Duitsche zijde om de zaak te doen misloopen en toch werd de beslissing verkregen ten gunste der Duitsche legers. De stra tegische vervolging der Fransche legers na den fouten inzet van deze troepen door Keizer NAPOLEON III werd in den morgen van 18 Augustus door het aanvalsbevel van 10.30 tot een besluit gebracht. Wij willen bij de beoordeeling van het operatiebevel voorop stellen, dat het uitging van een onjuiste opvatting van 's vijands handelingen. Men had te 10.30 nog steeds niet kunnen vaststellen, waar de rechtervleugel van Bazaine's troepen zich bevond, nam die aan bij Montigny la Grange, terwijl hij zich in werkelijkheid ongeveer 5 km verder naar het Noorden uitstrekte tot voorbij St. Privat men wist voorts niet met zekerheid of de vijand in stelling stond dan wel marcheerde. Zeker is het, dat eenmaal uitgaande van het feit, dat het Gr. Hd. Kw. door zijn plaats in Pont-a-Mousson en daarna bij Flavigny weinig tot het verkrijgen van het juiste inzicht heeft kunnen medewerken de volle schuld voor die onvoldoende kennis valt op het Hd. Kw. van het He Leger, dat op grond van het bevel van 17 Augustus, 13.45, den stelligen plicht had zich omtrent den vijand op de hoogte te stellen. En omdat het weer medewerkte en het inzicht naar 's vijands stelling bijzonder gunstig was, is er voor het He Leger ook geen enkele verontschuldiging aan te voeren voor het verzaken van dezen eersten plicht. Het „initiatief" van het IXe Armeekorps Vóór nog het operatiebevel van 10.30 het He Leger had bereikt, had Prins FRIEDRICH KARL te 10.00 aan het IXe A.K. bevolen „voorwaarts te gaan in de richting van Vernéville, en mocht „in deze omgeving 's vijands rechtervleugel staan dezen aan „te vallen, aanvankelijk door een sterke ontwikkeling van artil lerie." 1) Een bevel dat wel niet in strijd was met Von Moltke's 565 x) Voor de overige legerkorpsen werd bevolen dat het Garde A.K. naar Vernéville zou gaan, als steun van het IXe A.K. (waar natuurlijk niets van is gekomen toen Von Manstein ontijdig de storm ontketende), het Xlle A.K. in Jarny zou blijven voor het geval het alsnog noodig zou blijken detache menten naar het N. of NW te zenden, X achter XII, enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 13