bedoelingen, maar waarbij in plaats van een groote omzwenking ter omvatting uit het Noorden, feitelijk slechts één legerkorps naar het Oosten frontaal werd aangezet. Wij zullen zien, dat Prins FRIEDRICH KARL deze fouten later krachtig heeft weten te herstellendoch eerst te 10.25 toen de huzaren-luitenant Scholl van Batilly uit aan het He Leger meldde„dat vijandelijke patrouilles werden waargenomen tusschen Amanvillers en St. Marie aux Chênes dat troepen marcheerden op den weg naar Briey en dat een vijandelijk bivak te zien was bij St. Privat", wist de Prins, en nam hij zijn maatregelen. Het IXe A.K. ging dus voorwaarts naar Vernéville en te 11.00 daar aangekomen nam Generaal Von Manstein een vijandelijke legerplaats waar bij Montigny la Grange. Hij wist derhalve, dat hij niet s vijands rechtervleugel voor zich had, en dat deze zich verder naar het Noorden uitstrekte. Maar de zorgeloosheid der Franschen was zoo uitlokkend, dat generaal Von Manstein besloot, om tegen den zin der hevelen in den Franschen in hun bivak een artilleristische vuurverrassing te bereiden. Dat lukte natuurlijk Door zijn door niets goed te praten ongehoorzaamheid, „initia tief als men het zoo liever noemt, ontketende Von Manstein echter in het centrum de slagen bij Gravelotte en St. Privat op de beide vleugels tégen de uitdrukkelijke bevelen van zijn leger commandant in, ook tégen de uit het operatiebevel blijkende be doelingen van zijn Koning, en was hij aldus de schuldige aan het feit, dat van den middag van 18 Augustus af, in plaats van een gelijktijdige verbonden aanval, alle legerkorpsen stuk voor stuk, het een na het ander, in het gevecht werden gebracht en dat van een eenhoofdig geleide actie geen sprake meer is geweest. Von Moltke, die de in zijn bevel gestelde gelijktijdigheid van den aanval in het gedrang zag komen toen hij het kanongebulder hoorde, en die wist, dat het He Leger nog bij lange na zijn rechtsopmarsch niet kon hebben volbracht, trachtte Von Stein- metz nog tegen te houden door hem te 12.00 te melden „Het thans hoorbare gevecht is slechts een partieel treffen „voor Vernéville en vordert niet den algemeenen aanval van „het I Leger. Sterke troepenmassa's zal dit leger dus niet „vertoonen, eventueel slechts de artillerie inzetten met het „oog op de inleiding van den lateren aanval." Maar toen te 12.00 het vuren in het Noorden in Gravelotte weerklonk, meende Von Steinmetz hierin het teeken tot den alge meenen aanval te moeten zien hij liet derhalve het artillerievuur openen, waartegen niets is in te brengen. Wij zullen den tactischen slag bij Gravelotte, noch dien bij St. Privat, in details behandelenzij zijn beide zeer belangwek kend, bijna zijn wij geneigd te zeggen om daaruit te leeren hoe het niet moet gebeuren. 566

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 14