Het Gr.Hd.Kw. heeft den slag niet geleid te 14.00 was het van Flavigny tot Rezonville gekomen, niet op den strategischen vleu gel tegenover St. Privat waar het had behooren te wezen, nóch achter het zwakke centrum, doch achter den rechtervleugel. Verder dan tot ten Z. van Malmaison is het Gr.Hd.Kw. dezen dag niet gekomen. Sterker nog toen de Koning in den laten avond te Rezonville ter ruste ging, wist hij nog niet, dat op den N. vleugel bij St. Privat de beslissing was gevallen eerst te midder nacht kwam dit bericht in Rezonville binnen. Het Ie Leger onder Von Steinmetz heeft niets begrepen van de taak, welke Von Moltke het had toegedachtde omvatting van 's vijand linkervleugel van het Bois de Vaux uit. Drie geheele legerkorpsen met artillerie en cavalerie zijn door den 10 m breeden hollen weg door het Mance-ravijn heengeperst en zijn verbloed in nuttelooze, in smal front aangezette, steeds hernieuw de golven. Van het Bois de Vaux uit is geen ernstige omvatting beproefd. De leiding van generaal Von Steinmetz heeft geheel gefaald. Prins FRIEDRICH KARL, die te 11.00 nog in Vionville was, vond bij het vernemen van het gevecht bij het IXe A.K. zijn daadkracht weder. Te 13.00 was hij N. van St. Marcel, te 14.00 bij Habonville, waar hij tot het einde van den slag in het brand punt der actie bleef leiden. In plaats van één groote slag onder 's Konings leiding heeft de dag van 18 Augustus gegeven a. één slecht geleiden, druppelsgewijze ingezetten, steeds tegen hetzelfde verkeerde front aangezetten aanval van drie leger korpsen (VIII, VII, II) door generaal Von Steinmetz, tegen drie Fransche divisiën (2 C.A.)die ten slotte alleen als gevolg van het echec bij St. Privat vrijwillig zijn terugge gaan b. één aanval van een krachteloos centrum (IX A.K.) tegen 's vijands sterke stellingfront (3 C.A.); c. één goed geleide, zij het door het door den verkeerden aan vang moeilijk tot een geheel te smeden aanval van drie leger korpsen (XII, Garde, X) tegen St. Privat (4 C.A., 6 C.A., deel van het Garde C.A.). 's Konings ingrijpen Te 16.15 had generaal Von Steinmetz aan het Gr.Hd.Kw. gemeld, dat de strijd in zijn front onbeslist was en dat voor verder succes een krachtig ingrijpen tegen 's vijands rechtervleugel noodzakelijk was. Wij laten nu in het midden, dat het juister zou zijn geweest, als de Generaal in plaats van een beroep te doen op het He Leger voor een aanval in het Noorden, zich had weten te brengen tot Von Moltke's van den aanvang af gewilden aanval op 's vijands 567

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 15