Te 23.00 kwam Von Moltke in Rezonville aan, vermoeid en zwijgzaam. Den 17 Augustus was hij van 4.00 tot 17.00 in voort durende veldactie geweest, terwijl hij daarna in Pont-a-Mousson tegen middernacht slechts een korte rust had genoten, waarna hij den 18en Augustus te 3.00 weer aan den arbeid was om generaal Von Steinmetz klachtenbrief te beantwoorden, en vervolgens met het Groote Hoofdkwartier weder naar Flavigny te rijden. De generaal was moe maar rustig. Te middernacht (18/19 Aug.) kwam eindelijk het overwinnings- bericht van Prins FRIEDRICH KARL binnen en kon Von Moltke op de hem eigen plichtmatige wijze weder beginnen aan de bevelen tot uitbuiting van het groote succes, om den Koning bij het aanbreken van den dag de uitgewerkte situatie voor te leggen. „Abgeschnitten von allen Verbindungen, es soil Victoria ge- „schlossen werden." Den 18 Augustus werd de oorlog tegen Frankrijk beslissend gewonnen. Alle verdere actie, zelfs Sedan, was slechts een logisch gevolg van de beslissing van 18 Augustus 1870. Wordt vervolgd). 570 „keihei t fand sich das Hauptquartier wieder zusammen, wenn auch „nicht ganz, wobei Moltke die Genehmigung des Königs zur Einstel- „lung des Feuers erwirkte". N.I.O.V. ORGAAN. Op de eerste blz. van het Mei-nummer treffen we een „In memoriam" aan, gewijd aan Dominee Thenu, den „Soldaten-dominee", bij alle officieren althans van naam bekend wegens zijn groote verdiensten in de zware Atjeh-jaren. „Het verre Oosten in 1937" wordt voortgezet door W. J. Lucardie. Behandeld worden de toestand in China, benevens de binnen- en buitenlandsche politiek van Japan-Manchukuo. Kolonel b.d. J. C. A. Banning zet de steeds interessante en leerrijke „Grepen uit den Atjeh-Oorlog" voort S. behandelt verschillende voorvallen uit de eerste jaren van den Atjeh-oorlog. „G" geeft een beschrijving van den beroemden tocht van Lord Roberts, van Kabul naar Kandahar in 1880, gedurende den 2en Afghaanschen oorlog. „v.R. schildert ons in „Nieuwe politieke oriëntatie" de verschillende gebeurtenissen voor den geest, welke aan den met zooveel illusies opgezetten Volkenbond de kracht hebben ontnomen en hebben geleid tot de verdeeling van Europa in twee kampen fascisten en bolsjevisten. „De taal van het gezag" is een vrije vertaling van een bijdrage in J.R.U.S.I. van Mei 1936. S. betreurt het dat in den tegenwoordigen „bureaustijl" elk persoonlijk teeken van gezag ontbreektmen zegt niet meer kort en duidelijk wat men wil, doch een „goed" stuk zit vol passiviteit en abstractie. Ver volgens haalt hij verschillende voorbeelden aan, waarvan wij slechts mogen hopen, dat zij niet in onzen „stijl" thuishooren. „D." wijdt een artikel aan het 60- en 35-jarige bestaan van de militaire nederzettingen, onderscheidenlijk te Meulaboh en Djeuram en geeft een kort geschiedkundig overzicht van de voornaamste gebeurtenissen. Dan volgen de gebruikelijke rubrieken„Mededeelingen van het hoofd bestuur", „Van de afdeelingen", „Veranderingen" en „Uit pers en periodiek". d. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 18