Elke twijfel was nu opgehevengeheel Tairah verkeerde in opstand. Om dezen neder te slaan werden uit het achterland troepen aangevoerd. Dit nam veel tijd in beslag daar men den treindienst nog moest organiseeren en de benoodigde draagdieren in geheel Indië diende bijeen te zoeken. Het eenige voordeel, dat hier tegenover stond was, dat de colonne welke ten N.W. van Pesjawar had geopereerd, aan de Tairahexpeditie kon deelnemen. De eigenlijke expeditie werd uitgevoerd door een troepenmacht van 2 divisies 18.000 man), welke onder commando stonden van gnl. Lockhart en, na concentratie in de omgeving van Sji- noari 20 km O. van Thai en Z. van den Samanarug') op 18 October den opmarsch aanvingen. Behalve de genoemde 2 divisies waren nog ingedeeld: de Pesjawarcolonne, sterk 4500 man, welke slechts tot taak had, de Baravallei ten W. van Pesjawar af te sluiten de reeds genoemde troepen in de Koeramvallei ter sterkte van 2600 man 5000 man op de verbinding Sjinoari Kohat Koesjalgar een reservebrigade van 3200 man te Rawalpindi. In totaal bedroeg de sterkte dus ruim 33.000 man. Daarbij kwa men echter nog 18.000 geleiders en bij den trein 34.000 muil dieren, 16.000 kameelen en 10.000 ossen, benevens voor den dienst op de verbindingslijn 13.000 kameelen en 12.000 ossen. Gnl. Lockhart bevond zich in een geenszins benijdenswaardige positie. In de eerste plaats was hij zoo kort tevoren uit Engeland aangekomen, dat hij hoogstwaarschijnlijk geen deel heeft gehad aan het opmaken van het operatieplan waarop achteraf en ten rechte heel wat critiek is uitgeoefend. Vast staat in elk geval, dat de samenstelling van .de troepenmacht en van de staven, ja, zelfs van zijn eigen staf, niet door hem is geregeld. Wij zien dan ook, dat hij nog in het begin van de operatiën een deel van de overdreven ruim opgezette staven, welke boven dien in zoodanig aantal aanwezig waren, dat zij soms meer kwaad stichtten dan nut, terugzond. Voorts achtte men het met het oog op de verpleging noodzakelijk, in een enkele colonne op te ruk ken, zoodat was te verwachten, dat de Afridi's en Oraksais hun geliefkoosde en den Engelschen uit voorafgaande krijgsverrich tingen toch niet onbekende tactiek van terugtrekken voor eiken frontaanval met succes zouden toepassen, hetgeen inderdaad het geval is geweest. Reeds eerder hebben wij aangegeven, dat de stammen slechts tot onderwerping zijn te brengen door hen gelijktijdig in front en in den rug aan te vallen de operatiën, welke in September in het gebied ten N.W. van Pesjawar waren uitgevoerd, hadden dit nog geen maand tevoren aange toond Het zou dan ook alleen reeds om deze reden alle aanbe veling hebben verdiend, gelijktijdig van Sjinoari en van Pesjawar 578

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 26