uit op te rukken, hetgeen naar onze meening tevens de verpleging zou hebben vergemakkelijkt, daar laatstgenoemde plaats aan een spoorweg was gelegen, hetgeen met Sjinoari ten tijde van de Tairahexpeditie nog niet het geval was. Tenslotte was gnl. Lock- hart voor de onderwerping van de opstandelingen practisch slechts een tijdruimte van twee maanden gegeven, daar de troepen niet waren voorzien van een winteruitrusting waardoor Tairah voor half December moest zijn verlaten. Het verloop van de krijgsverrichtingen was in het kort als volgt. Op 18 October werd in N. richting afgemarcheerd en nadat een drietal zware bergpassen niet zonder hevigen strijd was ver- meesterd, bereikten de troepen op 1 November de vlakte van Maidan, welke iets ten Z. van de Boven Bara en recht ten N. van het uitgangspunt van de expeditie is gelegen. Aldaar werd tot 7 December verbleven terwijl in de omgeving tochten werden ondernomen, waarbij de troepen o.m. contact kregen met de in W. richting opereerende Koeramcolonne, welke daarop naar haar basis terugkeerde. Met het oog op den naderenden winter werd op den laatstgenoemden datum en nog zonder dat de stammen hun onderwerping hadden aangeboden, de terugmarsch aanvaard. Tijdens dezen marsch, waarbij men de Bara volgde, leden de troepen zware verliezen in de hevige achterhoedegevechten, welke tegen de opdringende Afridi's moesten worden geleverd. Ook aan de zware ontberingen kwam pas een eind, toen op 14 December de administratieve grens werd bereikt. Tastbare resultaten waren met de expeditie niet bereiktAller wegen verwachtte men dat het noodzakelijk zou zijn, den strijd het volgende jaar te hervatten. Zulks is echter niet noodig gebleken daar de Afridi's, hoewel niet overwonnen, den strijd in Februari 1898 staakten. De door de troepen geleden verliezen en ontberingen welke grootendeels hadden kunnen worden voorkomen zijn echter niet tevergeefs geweest, daar de erva ringen, opgedaan tijdens den veldtocht in Tairah, den stoot hebben gegeven tot verbeteringen op velerlei gebied. Op 22 December maakten de Engelschen eindelijk een begin met de herovering van den Khaiberpas. Dit had een vlot verloop, waardoor alle posten nog vóór het einde van het jaar in hun handen waren. Zien wij thans nog eens terug op de gebeurtenissen, welke in 1897 plaats hadden, dan is de conclusie gewettigd, dat het leger de krachtproef volkomen heeft doorstaan. Indien men echter de kosten in aanmerking neemt, niet alleen in geld, doch ook in menschenlevens, welke de uitvoering van de verschillende expedities heeft geëischt, dan valt het des te meer te betreuren, dat de politiek heeft voorkomen, dat tastbare resultaten konden worden verkregen en dat genoegen werd genomen met een serie 579

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 27