wenschte hij zich los te maken van Engeland, waarop hij in de periode van groote onrust in Britsch-Indië (optreden van generaal Dyer te Amritsar), den oorlog verklaarde (3de Afghaansche Oorlog). In zijn verwachting, dat de grensstammen zich na de verklaring- van den Heiligen Oorlog tegen Engeland alle aan zijn zijde zouden scharen, werd hij bedrogen. De Tsjitralis wierpen de binnen gedrongen Afghanen terug de Swatis, die de zijde van den Emir hadden gekozen, werden in bedwang gehouden door hun W. naburen, de Dirs de Mohmands verklaarden zich tegen Afgha nistan. Onder de nabij den Khaiberpas wonende Afridi's was de stemming echter verdeeld, waardoor het korps Khaiber Rifles, gerecruteerd uit over de grens wonende stamleden, niet betrouw baar was te achten. Hoewel de 3de Afghaansche Oorlog indirect aanleiding werd tot den opstand van de Waziris, voor de be dwinging waarvan enkele maanden later een expeditie moest worden uitgezonden, onthielden ook dezen zich bij het uitbreken van den oorlog van eenig optreden ten gunste van den Emir. In Beloetsjistan braken onlusten uit, doch ook deze waren, hoewel tegen de Engelschen gericht, niet bedoeld als handelingen ter ondersteuning van de Afghanenhet was de gebruikelijke poging tot visschen in troebel water, welke hier echter snel in de kiem kon worden gesmoord. De troepen van den Emir rukten op naar den Khaiberpas, de Koeramvallei en Kandahar de Engelschen concentreerden twee divisies aan den Khaiberpas en waarschuwden de Afghanen voor hun optreden, o.a. door het uitstrooien van proclamaties uit vlieg tuigen. Op dit nieuwe wapen had Amanoellah niet gerekend Nadat zijn leger op 10 Mei aan den Khaiberpas was teruggeslagen en hij op 15 Mei vredesonderhandelingen aanknoopte, werd, teneinde hem tot snel toegeven te dwingen, het luchtwapen ingezet, dat bombardementen uitvoerde op Jalalabad (17 en 21 Mei) en Kaboel (22 Mei)Dit miste het doel nietspoedig werd dan ook een wapenstilstand gesloten op de volgende voorwaarden de invoer van wapenen wordt stopgezet, de subsidie wordt ingetrok kende Afghaansche troepen trekken terug tot op 20 mijl van de grens de Emir zal de stammen op zijn gebied tot rust brengen Engelsche vliegtuigen mogen over Afghaansch territoir vliegen. Hierdoor kon op eenvoudige wijze en met minder risico dan voorheen ee'n wakend oog worden gehouden op de bevolking aan de Afghaansche zijde van de grens. Ter toelichting diene, dat de kwaadwilligen in het N.W. grens gebied vrijwel immer „en force" optredenmoet de sterkte der benden als regel in honderdtallen worden uitgedrukt, vaak tellen J) De vrede kwam tot stand op 8 Augustus. 581

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 29