schap met Engeland verkeerde. Voorts werd de grens nabij den Khaiberpas opnieuw en ten voordeele van de Engelschen vast gesteld. Tenslotte stemde de Emir er in toe, geen Russische consuls toe te laten in Jalalabad, Ghasni en Kandahar. Desnietegenstaande behield Moskou in Afghanistan een niet te miskennen invloed. Ten deele hierdoor, doch mede door den wensch om zijn land een volwaardig tegenstander te doen worden van de omringende groote naburen, werd Emir Amanoellah een verklaard voorstander van westersche hervormingen. Allerlei technische verbeteringen werden aangebracht, onderwijs en bestuur verbeterd, wegen aan gelegd en het leger gemoderniseerd1). In 1923 kreeg het land een grondwet, in 1925 werd het een koninkrijk. Toen Amanoellah echter overging tot afschaffing van den sluier en de fez, was de maat volgemeten. Tijdens de reis van den Koning en de Koningin Soeraya naar Europa, waarbij de voornaamste staten werden bezocht en opvallend lang in Rusland werd verbleven, groeide het verzet tegen al het „duivelswerk" zoodanig, dat kort na den terugkeer van het vorstenpaar in 1928 onder leiding van de priesters een opstand uitbrak. Amanoellah vluchtte en deed afstand van den troon. Zijn broer Inayatoellah volgde hem op,- doch werd verdreven door Habiboellah, die op zijn beurt het veld moest ruimen voor generaal Nadir Chan, een oom van Ama noellah, die thans nog aan de regeering is. Nadir Chan heeft slechts enkele der ingestelde hervormingen behouden doch erkende alle met andere staten aangegane verdragen. Ook sloot hij zich aan hij Iran, Irak en Turkije2), terwijl in de laatste jaren toena dering wordt getoond tot de Arabische staten. Afghanistan maakt derhalve deel uit van een, zij het ook nog in groei zijnd, Islamitisch blok waarmede het Britsche Rijk, dat eenige millioenen Moham- medaansche onderdanen telt, terdege rekening zal moeten houden. De verhoudingen tusschen Engeland en Afghanistan zijn thans goed gewaarschuwd door het optreden van de Sowjets in Cen traal Azië waar zij de staatjes, die onder het Tsaristische regiem nog een betrekkelijke onafhankelijkheid genoten, hebben omgezet in boeren- en arbeidersrepublieken, welker bevolking alle zegeningen ondergaat van den „heilstaat", heeft Afghanistan zich van Rusland afgewend. De door dit land na den wereldoorlog aangelegde spoorwegen maken de vrees voor een Russische 583 1) Hoewel de innerlijke waarde van het huidige leger moeilijk kan worden beoordeeld, moge terloops worden opgemerkt, dat dit, blijkens recente afbeeldingen in een Afghaansch militair tijdschrift, thans beschikt over vliegtuigen, terwijl met motoriseering een aanvang is gemaakt. 2) De definitieve totstandkoming van een verbond tusschen deze rijken is gestrand op de verkoeling tusschen Turkije en Irak naar aanleiding van het geschil over het villajet Mosoel, een der belangrijkste petroleumgebieden in de Oude Wereld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 31