3. DE ORGANISATIE VAN ONZE REGIMENTEN INFANTERIE. LEGERUITBREIDING OF -INKRIMPING door Jhr. J. M. R. SANDBERG, Kapitein van den Generalen Staf. In het, in het I.M.T. 1937 Nr. 1 opgenomen, artikel „De organi satie van onze regimenten infanterie" levert de schrijver, kapitein Van Dijken, een interessant pleidooi voor de reorganisatie van onze infanterie, daarbij wijzende op verschillende onvolkomen heden van de huidige organisatie. Hoewel onze tegenwoordige functie meebrengt, dat wij eener zij ds weinig tijd tot schrijven hebben, terwijl wij zulks anderzijds ook minder wenschelijk achten, hebben wij gemeend, na lezing van vorengenoemd artikel, ditmaal wel de pen ter hand te moeten nemen. Door bijzondere omstandigheden kon aan ons voornemen eerst in Juni j.l. uitvoering worden gegeven. Niettegenstaande wij met de door den S. opgenoemde tekort komingen van onze huidige organisatie ten volle kunnen instem men en in algemeenen zin ook accoord kunnen gaan met de door hem bepleite versterking van de gevechtskracht, is het resultaat, waartoe S. per slot van rekening komt, naar onze meening bepaald ongunstig te achten. Uitgezonderd op het gebied van de vechtwagenbestrijding is de gevechtskracht van de door kapitein Van Dijken voorgestelde nieuwe organisatie niet grooter, maar kleiner van die van de bestaande organisatie, zoodat de infanterie, en dus het leger, niet is versterkt, maar verzwakt. Het is hierop dat wij in het bijzonder de aandacht wenschen te vestigen, waarbij wij ons voorstellen tevens aan te geven, hoe het mogelijk is tot een werkelijke versterking van de gevechts kracht te komen. De oorzaak van de door ons gesignaleerde verzwakking van de infanterie in de door den S. voorgestelde nieuwe organisatie is te vinden in het zonder meer loslaten van de 4e compagnie, gevolg wederom van een verkeerde basis van het artikel, te weten het streven naar een oplossing „waarbij getracht is met het thans ingedeelde personeel uit te komen". 585

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 35