Maar Paris is later gevallen dan Metz;, en daarmede werden al Bazaine's illusies met één slag vernietigd. Het is natuurlijk nooit met zekerheid te zeggen wat in ander mans ziel kan zijn omgegaan, zoodat alle veronderstellingen in deze- onbewijsbaar zijn en zullen blijven. Maar uit Bazaine's handelingen en besluiten is het niet mogelijk tot een andere oplossing te komen dan dat berekening ten eigen voordeele zijn daden als opperbevelhebber hebben overheerscht. Von Moltke, die in zijn oordeelvellingen steeds uiterst voor zichtig was en alle onnoodige hardheid vermeed, schreef over den 16en Augustus en volgende dagen c. Kunnen de door Bazaine als redenen voor het niet voort zetten van den marsch naar Verdun genoemde tekorten aan vivres en munitie zijn besluit billijken Natuurlijk niet Als er munitiegebrek ontstaat (wat overigens na een korten gevechtsdag, waarbij hoogsens drie vijfde gedeelte van het leger in den strijd is geweest, weinig waarschijnlijk is), marcheert niet het geheele leger terug naar de munitie, doch wordt deze naar het leger opgevoerd. d. Hohenlohe tracht in zijn „Strategische Briefe, I" zich Bazai ne's houding nog te verklaren door het feit, dat de maarschalk den slag van VionvilleMars la Tour van het begin tot het einde in de voorste gelederen heeft medegemaakt, waarbij hij zelfs persoonlijk bij een Duitsche cavaleriecharge zich de vijandelijke ruiters met den degen in de vuist van het lijf heeft moeten houden; terwijl hij zich voorts bevond op den Oostelijken vleugel, welke werd teruggedrongen en waar de Duitsche aanvallen tot het intreden van de duisternis werden doorgezet. Onder den indruk van het schokkend strijdgewoel en onthutst door het zoo plotseling tegen zijn verwachting in verschijnen van sterke Duitsche troepen, waartegen hij niet voldoende maatregelen had genomen, zou bij hem eene gemoedsstemming zijn ontstaan, waarin hij het geheele leger verloren dacht en daarom bevel gaf tot den terugtocht naar Metz. Wij zouden hiertegen willen aanvoeren, dat Bazaine, juist door zijn vorming als vechtsoldaat, door het opwindende van den strijd wel niet al te veel verrast kan zijn geweest, en dat waar hij den 17en Augustus gebruikte voor den terugmarsch naar het Oosten en Noordoosten om de stelling West van Metz te bezetten hij dezen dag met evenveel kans op succes den marsch naar het Westen, bijvoorbeeld over Conflans, had kunnen ver volgen als hij ten minste een voortzetting van den slag op 17 Augustus voor onuitvoerbaar hield. 555 „Man ist versucht anzunehmen, dasz nur politische Gründe den „Marschall Bazaine schon an diesem Tage zu dem Entschlusse brachten, „bei Metz zu verbleiben."

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 3